KODI Main - en to uk_UA translation catalogue (144 entries)

[ctx: #31000]
en: Change your
uk_UA: Змініть

[ctx: #31001]
en: GAMES
uk_UA: ІГРИ

[ctx: #31002]
en: [B]GAME SETTINGS[/B][CR][CR]Configure rewind support & options ·  Configure keyboard use and number of keyboard players
uk_UA: [B]НАЛАШТУВАННЯ ІГОР[/B][CR][CR]Налаштування підтримку перемотування та інші параметри · Налаштування використання клавіатури та кількість клавіатурних гравців

[ctx: #31003]
en: Power options
uk_UA: Налаштування живлення

[ctx: #31004]
en: Working...
uk_UA: Зачекайте…

[ctx: #31005]
en: Hide information
uk_UA: Без відомостей

[ctx: #31006]
en: View options
uk_UA: Налаштування перегляду

[ctx: #31007]
en: Video process information
uk_UA: Відомості про відео процес

[ctx: #31008]
en: Full screen
uk_UA: Повний екран

[ctx: #31009]
en: Total duration
uk_UA: Загальна тривалість

[ctx: #31010]
en: Hardware decoding
uk_UA: Апаратне декодування

[ctx: #31011]
en: Inactive
uk_UA: Неактивно

[ctx: #31012]
en: Decoder
uk_UA: Декодер

[ctx: #31013]
en: Audio process information
uk_UA: Відомості про аудіо процес

[ctx: #31014]
en: Memory used
uk_UA: Використано пам'яті

[ctx: #31015]
en: Minute
uk_UA: хв.

[ctx: #31023]
en: Playing
uk_UA: Відтворення

[ctx: #31024]
en: Page
uk_UA: сторінка

[ctx: #31025]
en: Items
uk_UA: у списку

[ctx: #31026]
en: Misc options
uk_UA: Інші параметри

[ctx: #31027]
en: Location
uk_UA: Розташування

[ctx: #31028]
en: Poster wrap
uk_UA: Карусель постерів

[ctx: #31029]
en: Fanart
uk_UA: Фанарт

[ctx: #31031]
en: Pic thumbs
uk_UA: Мініатюри

[ctx: #31032]
en: Image wrap
uk_UA: Карусель картинок

[ctx: #31033]
en: Info
uk_UA: Інформація

[ctx: #31039]
en: Actions
uk_UA: Дії

[ctx: #31040]
en: Now playing
uk_UA: Відтворюється

[ctx: #31042]
en: PLAYING
uk_UA: ВІДТВОРЕННЯ

[ctx: #31043]
en: PAUSED
uk_UA: ПАУЗА

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
uk_UA: ПЕРЕМОТКА ВПЕРЕД

[ctx: #31045]
en: REWIND
uk_UA: ПЕРЕМОТКА НАЗАД

[ctx: #31046]
en: SEEKING
uk_UA: ПОШУК

[ctx: #31048]
en: Visualisation presets
uk_UA: Налаштування візуалізації

[ctx: #31049]
en: End time
uk_UA: Кінець

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
uk_UA: Висхідний

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
uk_UA: Низхідний

[ctx: #31055]
en: Open playlist
uk_UA: Відкрити список відтворення

[ctx: #31056]
en: Save playlist
uk_UA: Зберегти список відтворення

[ctx: #31057]
en: Close playlist
uk_UA: Закрити список відтворення

[ctx: #31058]
en: System music files
uk_UA: Системні аудіофайли

[ctx: #31059]
en: Current playlist
uk_UA: Поточний список відтворення

[ctx: #31061]
en: Current selected
uk_UA: Поточне виділення

[ctx: #31101]
en: Home screen options
uk_UA: Налаштування головного екрану

[ctx: #31102]
en: Background
uk_UA: Тло

[ctx: #31103]
en: Show "Paused" in picture slideshow
uk_UA: Показувати "Пауза" в режими слайдшоу

[ctx: #31104]
en: Play trailers in a window [COLOR=grey3](Video information dialogue only)[/COLOR]
uk_UA: Відтворювати трейлери у вікні [COLOR=grey3](лише для вікна відомостей)[/COLOR]

[ctx: #31106]
en: Miscellaneous options
uk_UA: Різні параметри

[ctx: #31107]
en: Hide flagging read from video filenames [COLOR=grey3](e.g. Blu-ray, HD-DVD)[/COLOR]
uk_UA: Приховати маркування, отримані з імен файлів [COLOR = grey3] (наприклад, Blu-Ray, HD-DVD) [/COLOR]

[ctx: #31108]
en: Hide main menu buttons
uk_UA: Приховати кнопки головного меню

[ctx: #31109]
en: Enable custom background
uk_UA: Дозволити вибір фонових зображень

[ctx: #31110]
en: Background path:
uk_UA: Шлях до зображення:

[ctx: #31111]
en: Hide
uk_UA: Приховати

[ctx: #31112]
en: Options
uk_UA: Параметри

[ctx: #31116]
en: Show recently added albums
uk_UA: Показати останні додані альбоми

[ctx: #31117]
en: Show recently added videos
uk_UA: Показати останні додані альбоми

[ctx: #31119]
en: Hide background fanart
uk_UA: Приховати фоновий фанарт

[ctx: #31122]
en: Hide EPG if RDS is present on channel window
uk_UA: Сховати EPG, якщо RDS присутній у вікні каналу

[ctx: #31124]
en: Show background "Now playing" video
uk_UA: Показувати на відео "Відтворюється"

[ctx: #31125]
en: Show background "Now playing" visualisation
uk_UA: Показувати на візуалізації "Відтворюється"

[ctx: #31128]
en: Lyrics
uk_UA: Тексти

[ctx: #31129]
en: Hide fanart in full screen visualisation
uk_UA: Приховати фанарт в режимі візуалізації на весь екран

[ctx: #31132]
en: Lyrics add-on
uk_UA: Надбудова "Тексти"

[ctx: #31134]
en: Home page "Videos" submenu
uk_UA: Субменю сторінки "Відео"

[ctx: #31135]
en: Home page "Music" submenu
uk_UA: Субменю сторінки "Музика"

[ctx: #31136]
en: Home page "Pictures" submenu
uk_UA: Субменю сторінки "Фото"

[ctx: #31140]
en: Music OSD
uk_UA: OSD музики

[ctx: #31142]
en: Settings level
uk_UA: Рівень налаштувань

[ctx: #31200]
en: Shortcuts
uk_UA: Ярлики

[ctx: #31203]
en: Choose your song
uk_UA: Виберіть пісню

[ctx: #31205]
en: Lyrics source
uk_UA: Джерело текстів пісень

[ctx: #31206]
en: Found
uk_UA: Знайдено

[ctx: #31207]
en: Find more items
uk_UA: Більше об'єктів

[ctx: #31208]
en: Upcoming episodes
uk_UA: Наступні серії

[ctx: #31300]
en: Current temperature
uk_UA: Поточна температура

[ctx: #31301]
en: Last updated
uk_UA: Останнє оновлення

[ctx: #31303]
en: Data provider
uk_UA: Джерело даних

[ctx: #31308]
en: Movie details
uk_UA: Відомості про фільм

[ctx: #31309]
en: Memory used:
uk_UA: Використано пам'яті

[ctx: #31310]
en: Track number
uk_UA: Номер треку

[ctx: #31319]
en: Selected profile
uk_UA: Обраний профіль

[ctx: #31320]
en: Last logged in
uk_UA: Останній вхід

[ctx: #31322]
en: Aired
uk_UA: Прем'єра

[ctx: #31325]
en: Playlist options
uk_UA: Параметри списку відтворення

[ctx: #31326]
en: Created
uk_UA: Створено

[ctx: #31327]
en: Resolution
uk_UA: Роздільна здатність

[ctx: #31328]
en: Recently added
uk_UA: Додано останніми

[ctx: #31329]
en: [B]Timer set![/B] [COLOR=grey2] - System auto shutdown in[/COLOR]
uk_UA: [B]Встановлено таймер![/B] [COLOR=grey2] - Автоматичне вимкнення через[/COLOR]

[ctx: #31330]
en: Click button to play[CR][CR]movie trailer
uk_UA: Натисніть кнопку,[CR][CR]щоб переглянути кино-трейлер

[ctx: #31331]
en: Album details
uk_UA: Відомості про альбом

[ctx: #31351]
en: Pause
uk_UA: Пауза

[ctx: #31352]
en: Stop
uk_UA: Стоп

[ctx: #31353]
en: Fast forward
uk_UA: Перемотка вперед

[ctx: #31354]
en: Rewind
uk_UA: Перемотка назад

[ctx: #31355]
en: Movie menu
uk_UA: Меню фільму

[ctx: #31356]
en: Download subtitles
uk_UA: Завантажити субтитри

[ctx: #31360]
en: Watch as 2D
uk_UA: Переглядати як 2D

[ctx: #31361]
en: Change mode
uk_UA: Зміна режиму

[ctx: #31362]
en: Enabled
uk_UA: Увімкнено

[ctx: #31390]
en: Skin default
uk_UA: Стандартні

[ctx: #31391]
en: Skin default with no caps
uk_UA: Стандартні без ВЕЛИКИХ

[ctx: #31392]
en: Arial based
uk_UA: Стиль Arial

[ctx: #31411]
en: First run help...
uk_UA: Допомога під час першого запуску.

[ctx: #31412]
en: This tab signifies that there is a menu off to the side of this window that contains extra options for this section. To access the menu, navigate to the left with your remote control or keyboard or place your mouse pointer over the tab. [CR][CR]Click "OK" to close this dialogue. It will not appear again.
uk_UA: Вкладка вказує на нявність бічного меню з додатковими налаштуваннями розділу.  Відкрийте меню ліворуч з допомогою пульта ДК чи клавіатури, або наведіть курсор миші на вкладку. [CR][CR]Натисніть ОК, щоб закрити цей діалог. Він більше не з'явиться.

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
uk_UA: Доступні локальні субтитри

[ctx: #31420]
en: Login
uk_UA: Вхід

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
uk_UA: Виберіть профіль користувача Kodi,[CR]щоб увійти до системи

[ctx: #31422]
en: Show or hide the login screen at startup.
uk_UA: Показати або приховати екран входу при запуску.

[ctx: #31423]
en: Select the profile that will be used at startup when the login screen is disabled.
uk_UA: Вибрати профіль, що буде використовуватися при запуску, коли екран входу вимкнено.

[ctx: #31430]
en: [B]PLAYER SETTINGS[/B][CR][CR]Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
uk_UA: [B]НАЛАШТУВАННЯ ПРОГРАВАЧА[/B][CR][CR]Налаштування дій, які можна використовувати під час відтворення · Налаштування відтворення мультимедійного вмісту

[ctx: #31431]
en: [B]LIBRARY SETTINGS[/B][CR][CR]Configure how the library/file views display media content ·  Configure how library lists/views are navigated · Configure the media database options
uk_UA: [B]НАЛАШТУВАННЯ БІБЛІОТЕКИ[/B][CR][CR]Налаштування способу перегляду медіа-вмісту у бібліотеці/файлі · Налаштування способу навігації списків/представлень бібліотеки · Налаштування параметрів бази даних медіа

[ctx: #31432]
en: [B]PVR SETTINGS[/B][CR][CR]Configure how the channels & guide are managed  · Configure how Live TV and recordings are managed
uk_UA: [B]НАЛАШТУВАННЯ PVR [/B][CR][CR]Налаштування способу керування каналами та керівництвом · Налаштування способу керування телеканалами та записами в прямому ефірі

[ctx: #31433]
en: [B]ADD-ONS SETTINGS[/B][CR][CR]Configure your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv
uk_UA: [B]НАЛАШТУВАННЯ ДОДАТКІВ[/B][CR][CR]Налаштування встановлених додатків · Огляд і встановлення додатків від kodi.tv

[ctx: #31434]
en: [B]SERVICES SETTINGS[/B][CR][CR]Configure & manage media sharing services · Configure web server · Configure & manage the weather service
uk_UA: [B]НАЛАШТУВАННЯ СЕРВІСІВ[/B][CR][CR]Налаштування та керування службами обміну мультимедіа · Налаштування веб-сервера · Налаштування та управління службою погоди

[ctx: #31435]
en: [B]SYSTEM SETTINGS[/B][CR][CR]Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving· Configure logging
uk_UA: [B]СИСТЕМНІ НАЛАШТУВАННЯ[/B][CR][CR]Налаштування дисплею · Налаштування звуку · Налаштування доступу до Інтернету · Налаштування енергозбереження · Налаштування ведення журналу

[ctx: #31436]
en: [B]INTERFACE SETTINGS[/B][CR][CR]Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
uk_UA: [B]НАЛАШТУВАННЯ ІНТЕРФЕЙСУ[/B][CR][CR]Налаштувати скінів · Налаштування регіону · Налаштування управління · Налаштування заставки · Налаштування блокування

[ctx: #31501]
en: Scheduled time
uk_UA: Запланований час

[ctx: #31502]
en: TV
uk_UA: ТБ

[ctx: #31503]
en: Add group
uk_UA: Додати групу

[ctx: #31504]
en: Rename group
uk_UA: Перейменувати групу

[ctx: #31505]
en: Delete group
uk_UA: Видалити групу

[ctx: #31506]
en: Available[CR]Groups
uk_UA: Доступні[CR]групи

[ctx: #31509]
en: Channel group
uk_UA: Група каналів

[ctx: #31510]
en: Timer set
uk_UA: Таймер встановлено

[ctx: #31511]
en: Channel options
uk_UA: Параметри канала

[ctx: #31901]
en: 36-hour forecast
uk_UA: Прогноз на 36 годин

[ctx: #31902]
en: Hourly forecast
uk_UA: Щогодинний прогноз

[ctx: #31903]
en: Weekend forecast
uk_UA: Прогноз на вихідні

[ctx: #31904]
en: Daily forecast
uk_UA: Щоденний прогноз

[ctx: #31905]
en: Forecast
uk_UA: Прогноз

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
uk_UA: Отримання прогнозу…

[ctx: #31910]
en: Maps
uk_UA: Карти

[ctx: #31950]
en: WEATHER
uk_UA: ПОГОДА

[ctx: #31951]
en: PICTURES
uk_UA: ФОТО

[ctx: #31952]
en: TV
uk_UA: ТБ

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
uk_UA: ВІДЕО

[ctx: #31954]
en: MOVIES
uk_UA: ФІЛЬМИ

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
uk_UA: СЕРІАЛИ

[ctx: #31956]
en: MUSIC
uk_UA: МУЗИКА

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
uk_UA: ВІДТВОРЕННЯ

[ctx: #31959]
en: SYSTEM
uk_UA: СИСТЕМА

[ctx: #31960]
en: RADIO
uk_UA: РАДІО

[ctx: #31961]
en: Timeshift
uk_UA: Зрушення в часі

[ctx: #31963]
en: Profile name
uk_UA: Назва профілю
