KODI Main - en to tr_TR translation catalogue (142 entries)

[ctx: #31000]
en: Change your
tr_TR: Değiştir

[ctx: #31001]
en: GAMES
tr_TR: OYUNLAR

[ctx: #31002]
en: [B]GAME SETTINGS[/B][CR][CR]Configure rewind support & options ·  Configure keyboard use and number of keyboard players
tr_TR: [B]OYUN AYARLARI[/B][CR][CR]Gerisarma destek ve seçeneklerini ayarlayın ·  Klavye kullanınımı ve klavye kullanıcı sayısını ayarlayın

[ctx: #31003]
en: Power options
tr_TR: Güç seçenekleri

[ctx: #31004]
en: Working...
tr_TR: Çalışıyor...

[ctx: #31005]
en: Hide information
tr_TR: Bilgiyi gizle

[ctx: #31006]
en: View options
tr_TR: Görünüm seçenekleri

[ctx: #31007]
en: Video process information
tr_TR: Video işlem bilgisi

[ctx: #31008]
en: Full screen
tr_TR: Tam ekran

[ctx: #31009]
en: Total duration
tr_TR: Toplam süre

[ctx: #31010]
en: Hardware decoding
tr_TR: Donanım çözümleme

[ctx: #31011]
en: Inactive
tr_TR: Etkin değil

[ctx: #31012]
en: Decoder
tr_TR: Kod Çözücü

[ctx: #31013]
en: Audio process information
tr_TR: Ses işlem bilgisi

[ctx: #31014]
en: Memory used
tr_TR: Kullanılan bellek

[ctx: #31015]
en: Minute
tr_TR: Dakika

[ctx: #31023]
en: Playing
tr_TR: Oynatılıyor

[ctx: #31024]
en: Page
tr_TR: Sayfa

[ctx: #31025]
en: Items
tr_TR: Öğe

[ctx: #31026]
en: Misc options
tr_TR: Çeşitli seçenekler

[ctx: #31027]
en: Location
tr_TR: Konum

[ctx: #31028]
en: Poster wrap
tr_TR: Kayan poster

[ctx: #31031]
en: Pic thumbs
tr_TR: Küçük resimler

[ctx: #31032]
en: Image wrap
tr_TR: Kayan resim

[ctx: #31033]
en: Info
tr_TR: Bilgi

[ctx: #31039]
en: Actions
tr_TR: Eylemler

[ctx: #31040]
en: Now playing
tr_TR: Şimdi oynatılıyor

[ctx: #31042]
en: PLAYING
tr_TR: OYNATILIYOR

[ctx: #31043]
en: PAUSED
tr_TR: DURAKLATILDI

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
tr_TR: İLERİ SAR

[ctx: #31045]
en: REWIND
tr_TR: GERİ SAR

[ctx: #31046]
en: SEEKING
tr_TR: ARIYOR

[ctx: #31048]
en: Visualisation presets
tr_TR: Görsel öğe önayarları

[ctx: #31049]
en: End time
tr_TR: Bitiş zamanı

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
tr_TR: Sırala: Artan

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
tr_TR: Sırala: Azalan

[ctx: #31055]
en: Open playlist
tr_TR: Çalma listesini aç

[ctx: #31056]
en: Save playlist
tr_TR: Çalma listesini kaydet

[ctx: #31057]
en: Close playlist
tr_TR: Çalma listesini kapat

[ctx: #31058]
en: System music files
tr_TR: Sistem müzik dosyaları

[ctx: #31059]
en: Current playlist
tr_TR: Geçerli çalma listesi

[ctx: #31061]
en: Current selected
tr_TR: Şu an seçilen

[ctx: #31101]
en: Home screen options
tr_TR: Giriş ekranı seçenekleri

[ctx: #31102]
en: Background
tr_TR: Arka Plan

[ctx: #31103]
en: Show "Paused" in picture slideshow
tr_TR: Resim slayt gösterisinde "Duraklatıldı" mesajını göster

[ctx: #31104]
en: Play trailers in a window [COLOR=grey3](Video information dialogue only)[/COLOR]
tr_TR: Fragmanları pencere içinde oynat [COLOR=grey3](Sadece video bilgisi iletişim kutusu için)[/COLOR]

[ctx: #31106]
en: Miscellaneous options
tr_TR: Çeşitli seçenekler

[ctx: #31107]
en: Hide flagging read from video filenames [COLOR=grey3](e.g. Blu-ray, HD-DVD)[/COLOR]
tr_TR: Video dosya adlarında etiket okumayı gizle [COLOR=grey3](örn. Blu-ray, HD-DVD)[/COLOR]

[ctx: #31108]
en: Hide main menu buttons
tr_TR: Ana menü düğmelerini gizle

[ctx: #31109]
en: Enable custom background
tr_TR: Özel arka planları etkinleştir

[ctx: #31110]
en: Background path:
tr_TR: Arka plan yolu:

[ctx: #31111]
en: Hide
tr_TR: Gizle

[ctx: #31112]
en: Options
tr_TR: Seçenekler

[ctx: #31116]
en: Show recently added albums
tr_TR: Son eklenen albümleri göster

[ctx: #31117]
en: Show recently added videos
tr_TR: Son eklenen videoları göster

[ctx: #31119]
en: Hide background fanart
tr_TR: Arka plan fanartını gizle

[ctx: #31122]
en: Hide EPG if RDS is present on channel window
tr_TR: Eğer kanal penceresinde RDS varsa EPG'yi gizle

[ctx: #31124]
en: Show background "Now playing" video
tr_TR: Arkaplanda oynatılan videoyu göster

[ctx: #31125]
en: Show background "Now playing" visualisation
tr_TR: Arkaplanda görsel öğeyi göster

[ctx: #31128]
en: Lyrics
tr_TR: Şarkı sözleri

[ctx: #31129]
en: Hide fanart in full screen visualisation
tr_TR: Tam ekran görsel öğede fanart'ı gizle

[ctx: #31132]
en: Lyrics add-on
tr_TR: Şarkı sözleri eklentisi

[ctx: #31134]
en: Home page "Videos" submenu
tr_TR: Ana sayfa "Videolar" alt menüsü

[ctx: #31135]
en: Home page "Music" submenu
tr_TR: Ana sayfa "Müzik" alt menüsü

[ctx: #31136]
en: Home page "Pictures" submenu
tr_TR: Ana sayfa "Resimler" alt menüsü

[ctx: #31140]
en: Music OSD
tr_TR: Müzik OSD

[ctx: #31142]
en: Settings level
tr_TR: Ayar düzeyi

[ctx: #31200]
en: Shortcuts
tr_TR: Kısayollar

[ctx: #31203]
en: Choose your song
tr_TR: Şarkını seç

[ctx: #31205]
en: Lyrics source
tr_TR: Şarkı sözleri kaynağı

[ctx: #31206]
en: Found
tr_TR: Bulundu

[ctx: #31207]
en: Find more items
tr_TR: Daha fazla öğe bul

[ctx: #31208]
en: Upcoming episodes
tr_TR: Gelecek bölümler

[ctx: #31300]
en: Current temperature
tr_TR: Geçerli sıcaklık

[ctx: #31301]
en: Last updated
tr_TR: Son güncelleme

[ctx: #31303]
en: Data provider
tr_TR: Veri sağlayıcı

[ctx: #31308]
en: Movie details
tr_TR: Film detayları

[ctx: #31309]
en: Memory used:
tr_TR: Kullanılan bellek:

[ctx: #31310]
en: Track number
tr_TR: Parça numarası

[ctx: #31319]
en: Selected profile
tr_TR: Seçilen profil

[ctx: #31320]
en: Last logged in
tr_TR: Son giriş yapan

[ctx: #31322]
en: Aired
tr_TR: Yayınlanma

[ctx: #31325]
en: Playlist options
tr_TR: Çalma listesi seçenekleri

[ctx: #31326]
en: Created
tr_TR: Oluşturma

[ctx: #31327]
en: Resolution
tr_TR: Çözünürlük

[ctx: #31328]
en: Recently added
tr_TR: Son eklenen

[ctx: #31329]
en: [B]Timer set![/B] [COLOR=grey2] - System auto shutdown in[/COLOR]
tr_TR: [B]Zamanlayıcı ayarlandı![/B] [COLOR=grey2] - Sistem'in otomatik kapanma süresi:[/COLOR]

[ctx: #31330]
en: Click button to play[CR][CR]movie trailer
tr_TR: Film fragmanını oynatmak için[CR][CR]düğmeye basın

[ctx: #31331]
en: Album details
tr_TR: Albüm ayrıntıları

[ctx: #31351]
en: Pause
tr_TR: Duraklat

[ctx: #31352]
en: Stop
tr_TR: Durdur

[ctx: #31353]
en: Fast forward
tr_TR: İleri sar

[ctx: #31354]
en: Rewind
tr_TR: Geri sar

[ctx: #31355]
en: Movie menu
tr_TR: Film menüsü

[ctx: #31356]
en: Download subtitles
tr_TR: Altyazıları indir

[ctx: #31360]
en: Watch as 2D
tr_TR: 2 boyutlu olarak izle

[ctx: #31361]
en: Change mode
tr_TR: Modu değiştir

[ctx: #31362]
en: Enabled
tr_TR: Etkin

[ctx: #31390]
en: Skin default
tr_TR: Dış görünüm varsayılanı

[ctx: #31391]
en: Skin default with no caps
tr_TR: Büyük harfsiz dış görünüm varsayılanı

[ctx: #31392]
en: Arial based
tr_TR: Arial tabanlı

[ctx: #31411]
en: First run help...
tr_TR: İlk çalıştırma yardımı...

[ctx: #31412]
en: This tab signifies that there is a menu off to the side of this window that contains extra options for this section. To access the menu, navigate to the left with your remote control or keyboard or place your mouse pointer over the tab. [CR][CR]Click "OK" to close this dialogue. It will not appear again.
tr_TR: Bu sekme bu bölüm için ekstra özellikleri içeren bir menüye, bu pencerenin kenarından ulaşılabileceğini belirtir. Menüye ulaşmak için, uzaktan kumanda, klavye veya fare imlecini sekmenin sol tarafına götürün. [CR][CR]Pencereyi kapatmak için "Tamam" tuşuna basın. Bu bildiri bir daha çıkmayacaktır.

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
tr_TR: Yerel altyazı mevcut

[ctx: #31420]
en: Login
tr_TR: Oturum aç

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
tr_TR: Oturum açıp devam etmek için[CR]Kodi kullanıcı profilinizi seçin

[ctx: #31422]
en: Show or hide the login screen at startup.
tr_TR: Başlangıçta oturum açma ekranını göster veya gizle.

[ctx: #31423]
en: Select the profile that will be used at startup when the login screen is disabled.
tr_TR: Oturum açma ekranı devre dışı olduğunda başlangıçta kullanılacak profilinizi seçin.

[ctx: #31430]
en: [B]PLAYER SETTINGS[/B][CR][CR]Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
tr_TR: [B]OYNATICI SEÇENEKLERİ[/B][CR][CR]Oynatım sırasında kullanılacak eylemleri yapılandırın · Medya içeriğinin nasıl oynatılacağını yapılandırın.

[ctx: #31431]
en: [B]LIBRARY SETTINGS[/B][CR][CR]Configure how the library/file views display media content ·  Configure how library lists/views are navigated · Configure the media database options
tr_TR: [B]KİTAPLIK AYARLARI[/B][CR][CR]Kitaplık/dosya görünümlerinin medya içeriğini nasıl göstereceğini yapılandırın ·  Kitaplık listelerine/görünümlerine nasıl gidileceğini yapılandırın · Medya veritabanı seçeneklerini yapılandırın

[ctx: #31432]
en: [B]PVR SETTINGS[/B][CR][CR]Configure how the channels & guide are managed  · Configure how Live TV and recordings are managed
tr_TR: [B]PVR AYARLARI[/B][CR][CR]Kanalların ve rehberin nasıl yönetileceğini yapılandırın · Canlı yayın ve kayıtların nasıl yönetileceğini yapılandırın

[ctx: #31433]
en: [B]ADD-ONS SETTINGS[/B][CR][CR]Configure your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv
tr_TR: [B]EKLENTİ AYARLARI[/B][CR][CR]Yüklü eklentilerinizi yapılandırın · kodi.tv'deki eklentilere göz atın ve yükleyin

[ctx: #31434]
en: [B]SERVICES SETTINGS[/B][CR][CR]Configure & manage media sharing services · Configure web server · Configure & manage the weather service
tr_TR: [B]HIZMET AYARLARI[/B][CR][CR]Medya paylaşım hizmetlerini yönetin ve yapılandırın · Web sunucusunu yapılandırın · Hava durumu hizmetini yönetin ve yapılandırın

[ctx: #31435]
en: [B]SYSTEM SETTINGS[/B][CR][CR]Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving· Configure logging
tr_TR: [B]SİSTEM AYARLARI[/B][CR][CR]Görüntüyü yapılandırın · Sesi yapılandırın · İnternet erişimini yapılandırın · Güç tasarrufunu yapılandırın · Günlüğü yapılandırın

[ctx: #31436]
en: [B]INTERFACE SETTINGS[/B][CR][CR]Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
tr_TR: [B]ARABİRİM AYARLARI[/B][CR][CR]Dış görünümü yapılandırın · Bölge ayarlarını yapılandırın · Denetim ayarlarını yapılandırın · Ekran koruyucuyu yapılandırın · Yönetici kilidini yapılandırın

[ctx: #31501]
en: Scheduled time
tr_TR: Planlanan saat

[ctx: #31503]
en: Add group
tr_TR: Grup ekle

[ctx: #31504]
en: Rename group
tr_TR: Grubu yeniden adlandır

[ctx: #31505]
en: Delete group
tr_TR: Grubu sil

[ctx: #31506]
en: Available[CR]Groups
tr_TR: Mevcut[CR]Gruplar

[ctx: #31509]
en: Channel group
tr_TR: Kanal grubu

[ctx: #31510]
en: Timer set
tr_TR: Zamanlayıcı ayarlandı

[ctx: #31511]
en: Channel options
tr_TR: Kanal seçenekleri

[ctx: #31901]
en: 36-hour forecast
tr_TR: 36 saatlik hava tahmini

[ctx: #31902]
en: Hourly forecast
tr_TR: Saatlik hava tahmini

[ctx: #31903]
en: Weekend forecast
tr_TR: Hafta sonu hava tahmini

[ctx: #31904]
en: Daily forecast
tr_TR: Günlük hava tahmini

[ctx: #31905]
en: Forecast
tr_TR: Hava Tahmini

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
tr_TR: Hava tahmini bilgisi getiriliyor...

[ctx: #31910]
en: Maps
tr_TR: Haritalar

[ctx: #31950]
en: WEATHER
tr_TR: HAVA DURUMU

[ctx: #31951]
en: PICTURES
tr_TR: RESİMLER

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
tr_TR: VİDEOLAR

[ctx: #31954]
en: MOVIES
tr_TR: FİLMLER

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
tr_TR: TV PROGRAMLARI

[ctx: #31956]
en: MUSIC
tr_TR: MÜZİK

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
tr_TR: DİSKİ OYNAT

[ctx: #31959]
en: SYSTEM
tr_TR: SİSTEM

[ctx: #31960]
en: RADIO
tr_TR: RADYO

[ctx: #31961]
en: Timeshift
tr_TR: Zaman Kaydırma

[ctx: #31963]
en: Profile name
tr_TR: Profil adı

[ctx: #31964]
en: Profile avatar
tr_TR: Profil avatarı
