KODI Main - en to sv_SE translation catalogue (470 entries)

[ctx: #31000]
en: Change your
sv_SE: Ändra dina

[ctx: #31001]
en: GAMES
sv_SE: SPEL

[ctx: #31002]
en: [B]GAME SETTINGS[/B][CR][CR]Configure rewind support & options ·  Configure keyboard use and number of keyboard players
sv_SE: [B]SPELINSTÄLLNINGAR[/B][CR][CR]Konfigurera support för tillbakaspolning & alternativ ·  Konfigurera tangentbordsanvändning och antalet tangentbordsspelare.

[ctx: #31003]
en: Power options
sv_SE: Strömalternativ

[ctx: #31004]
en: Working...
sv_SE: Arbetar...

[ctx: #31005]
en: Hide information
sv_SE: Dölj information

[ctx: #31006]
en: View options
sv_SE: Vyalternativ

[ctx: #31007]
en: Video process information
sv_SE: Videoprocess information

[ctx: #31008]
en: Full screen
sv_SE: Fullskärm

[ctx: #31009]
en: Total duration
sv_SE: Total längd

[ctx: #31010]
en: Hardware decoding
sv_SE: Hårdvaruavkodning

[ctx: #31011]
en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

[ctx: #31012]
en: Decoder
sv_SE: Avkodare

[ctx: #31013]
en: Audio process information
sv_SE: Ljudprocess information

[ctx: #31014]
en: Memory used
sv_SE: Använt minne

[ctx: #31015]
en: Minute
sv_SE: Minut

[ctx: #31016]
en: Elapsed time
sv_SE: Förfluten tid

[ctx: #31017]
en: Info button
sv_SE: Infoknapp

[ctx: #31018]
en: Last video played
sv_SE: Senaste spelade video

[ctx: #31019]
en: Eject or load DVD drive
sv_SE: Mata ut eller ladda DVD-enheten

[ctx: #31020]
en: Automatic suggestion
sv_SE: Automatisk förslag

[ctx: #31021]
en: Enable trailers button
sv_SE: Aktivera trailersknapp

[ctx: #31022]
en: Enable playlist at startup
sv_SE: Aktivera spellista vid uppstart

[ctx: #31023]
en: Playing
sv_SE: Spelar

[ctx: #31024]
en: Page
sv_SE: Sida

[ctx: #31025]
en: Items
sv_SE: Objekt

[ctx: #31026]
en: Misc options
sv_SE: Diverse alternativ

[ctx: #31027]
en: Location
sv_SE: Plats

[ctx: #31028]
en: Poster wrap
sv_SE: Affischomslag

[ctx: #31030]
en: Full wall
sv_SE: Helvägg

[ctx: #31031]
en: Pic thumbs
sv_SE: Bildminiatyrer

[ctx: #31032]
en: Image wrap
sv_SE: Bildomslag

[ctx: #31034]
en: Enable media info on fullscreen playback
sv_SE: Aktivera mediainfo i fullskärmuppspelning

[ctx: #31035]
en: Use extra thumbs
sv_SE: Använda extra miniatyrer

[ctx: #31036]
en: Please set path to UPnP server
sv_SE: Ange sökväg till UPnP-server

[ctx: #31037]
en: Image only minimum popup seekbar
sv_SE: Endast bild med minimal popup-sökrad

[ctx: #31038]
en: Select item to swap
sv_SE: Välj objekt som ska bytas

[ctx: #31039]
en: Actions
sv_SE: Åtgärder

[ctx: #31040]
en: Now playing
sv_SE: Nu spelas

[ctx: #31041]
en: UPnP error
sv_SE: UPnP-fel

[ctx: #31042]
en: PLAYING
sv_SE: SPELAR

[ctx: #31043]
en: PAUSED
sv_SE: PAUSAD

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
sv_SE: SPOLA FRAMÅT

[ctx: #31045]
en: REWIND
sv_SE: SPOLA BAKÅT

[ctx: #31046]
en: SEEKING
sv_SE: SÖKER

[ctx: #31047]
en: PLAY SPEED
sv_SE: SPELHASTIGHET

[ctx: #31048]
en: Visualisation presets
sv_SE: Visualiseringsval

[ctx: #31049]
en: End time
sv_SE: Sluttid

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
sv_SE: Sortera: Stigande

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
sv_SE: Sortera: Fallande

[ctx: #31052]
en: New banners
sv_SE: Nya affischer

[ctx: #31053]
en: Watched banners
sv_SE: Affischer du tittat på

[ctx: #31054]
en: Special features
sv_SE: Specialfunktioner

[ctx: #31055]
en: Open playlist
sv_SE: Öppna spellista

[ctx: #31056]
en: Save playlist
sv_SE: Spara spellista

[ctx: #31057]
en: Close playlist
sv_SE: Stäng spellista

[ctx: #31058]
en: System music files
sv_SE: Systemmusikfiler

[ctx: #31059]
en: Current playlist
sv_SE: Nuvarande spellista

[ctx: #31061]
en: Current selected
sv_SE: Nuvarande vald

[ctx: #31062]
en: Episode backdrop
sv_SE: Avsnittsbakgrund

[ctx: #31063]
en: Show volume buttons
sv_SE: Visa volymknappar

[ctx: #31064]
en: Volume buttons small jump
sv_SE: Volymknappar små steg

[ctx: #31065]
en: Favourites button action
sv_SE: Favoritknappsåtgärd

[ctx: #31066]
en: Enable original confluence popup seek bar
sv_SE: Aktivera Confluence originalsökrad

[ctx: #31067]
en: Enable CD wall as fallback background of playing albums
sv_SE: Aktivera CD-vägg som reservbakgrund av spelade album

[ctx: #31068]
en: Enable fanart animation of playing media
sv_SE: Aktivera animering av fanart av uppspelad media

[ctx: #31069]
en: Enable home floor
sv_SE: Aktivera hemgolv

[ctx: #31070]
en: Enable list item background fanart
sv_SE: Aktivera listobjektsbakgrundsfanart

[ctx: #31071]
en: Enable now playing info
sv_SE: Aktivera nu spelasinfo

[ctx: #31072]
en: Home top left info area
sv_SE: Hem övre vänstra informationsområdet

[ctx: #31073]
en: Enable home stats bar
sv_SE: Aktivera hemstatistikrad

[ctx: #31074]
en: Enable large home widgets
sv_SE: Aktivera stora hem-widgets

[ctx: #31075]
en: Enable episode thumbnails
sv_SE: Aktivera avsnittsminiatyrer

[ctx: #31076]
en: Enable raindrop effect
sv_SE: Aktivera regndropseffekt

[ctx: #31077]
en: Shutdown menu
sv_SE: Avstängningsmeny

[ctx: #31078]
en: Power button action
sv_SE: Strömknappsåtgärd

[ctx: #31079]
en: Hide power button
sv_SE: Dölj strömknappen

[ctx: #31080]
en: Floor button options
sv_SE: Golvknappsalternativ

[ctx: #31081]
en: Enable clock and date display
sv_SE: Aktivera visning av klocka och datum

[ctx: #31082]
en:  (if not master)
sv_SE:  (om inte huvudlåsläge)

[ctx: #31083]
en: Kodi icon
sv_SE: Kodiikon

[ctx: #31084]
en: Enable kodi intro movie
sv_SE: Aktivera Kodis uppstartsfilm

[ctx: #31085]
en: Shuffle on
sv_SE: Blanda på

[ctx: #31086]
en: Repeat all on
sv_SE: Repetera alla på

[ctx: #31087]
en: Repeat one on
sv_SE: Repetera en på

[ctx: #31088]
en: of
sv_SE: av

[ctx: #31089]
en: Enable PVR recording info
sv_SE: Aktivera PVR-inspelningsinfo

[ctx: #31090]
en: Use wide banners
sv_SE: Använda breda affischer

[ctx: #31091]
en: Wake on lan ping
sv_SE: Vakna på LAN-ping

[ctx: #31093]
en: Ping MAC address
sv_SE: Ping MAC-adress

[ctx: #31094]
en: Enable WOL ping
sv_SE: Aktivera WOL-ping

[ctx: #31095]
en: WOL ping timer
sv_SE: WOL-pingtimer

[ctx: #31096]
en: Enable suggested movies or TV shows info
sv_SE: Aktivera föreslagna filmer eller TV-programinformation

[ctx: #31097]
en: Enable Floor Return Buttons (for touch)
sv_SE: Aktivera golvknappar (för pekskärmar)

[ctx: #31098]
en: Top left widget on all screens
sv_SE: Widget uppe till vänster på alla skärmar

[ctx: #31099]
en: Use extra fanart on navigation
sv_SE: Använd extra fanart på navigeringen

[ctx: #31100]
en: Weather fanart
sv_SE: Väderfanart

[ctx: #31101]
en: Home screen options
sv_SE: Hemskärmsalternativ

[ctx: #31102]
en: Background
sv_SE: Bakgrund

[ctx: #31103]
en: Show "Paused" in picture slideshow
sv_SE: Visa "Pausat" i bildspel

[ctx: #31104]
en: Play trailers in a window [COLOR=grey3](Video information dialogue only)[/COLOR]
sv_SE: Visa trailers i ett fönster [COLOR=grey3](Endast videoinformationsdialog)[/COLOR]

[ctx: #31106]
en: Miscellaneous options
sv_SE: Diverse alternativ

[ctx: #31107]
en: Hide flagging read from video filenames [COLOR=grey3](e.g. Blu-ray, HD-DVD)[/COLOR]
sv_SE: Dölj flaggläsning från videofilnamn [COLOR=grey3](t.ex Blu-ray, HD-DVD)[/COLOR]

[ctx: #31108]
en: Hide main menu buttons
sv_SE: Dölj huvudmenyknappar

[ctx: #31109]
en: Enable custom background
sv_SE: Aktivera anpassad bakgrund

[ctx: #31110]
en: Background path:
sv_SE: Bakgrundsökväg:

[ctx: #31111]
en: Hide
sv_SE: Dölj

[ctx: #31112]
en: Options
sv_SE: Alternativ

[ctx: #31113]
en: Choices
sv_SE: Val

[ctx: #31114]
en: UPnP media
sv_SE: UPnP-media

[ctx: #31116]
en: Show recently added albums
sv_SE: Visa nyligen tillagda album

[ctx: #31117]
en: Show recently added videos
sv_SE: Visa nyligen tillagda videor

[ctx: #31118]
en: Home page "Add-ons" submenu
sv_SE: Hemskärmens "Tilläggs"-undermeny

[ctx: #31119]
en: Hide background fanart
sv_SE: Dölj bakgrundsfanart

[ctx: #31120]
en: Home page "Games" submenu
sv_SE: Hemskärmens "Spel"-undermeny

[ctx: #31121]
en: Show plot info on info screen
sv_SE: Visa översiktsinfo på informationsskärmen

[ctx: #31122]
en: Hide EPG if RDS is present on channel window
sv_SE: Dölj EPG när RDS finns i kanalfönstret

[ctx: #31124]
en: Show background "Now playing" video
sv_SE: Visa bakgrund "Nu spelas" filmen

[ctx: #31125]
en: Show background "Now playing" visualisation
sv_SE: Visa bakgrund "Nu spelas" visualisering

[ctx: #31128]
en: Lyrics
sv_SE: Sångtexter

[ctx: #31129]
en: Hide fanart in full screen visualisation
sv_SE: Dölj fanart i fullskärmsläge

[ctx: #31130]
en: Hide favorites button
sv_SE: Dölj favoritknappen

[ctx: #31131]
en: Hide top left info on windows
sv_SE: Dölj den översta vänstra informationen i fönsterna

[ctx: #31132]
en: Lyrics add-on
sv_SE: Sångtextstillägg

[ctx: #31133]
en: Minimize on exit button
sv_SE: Minimera på avslutningsknappen

[ctx: #31134]
en: Home page "Videos" submenu
sv_SE: Hemskärmens "Videor"-undermeny

[ctx: #31135]
en: Home page "Music" submenu
sv_SE: Hemskärmens "Musik"-undermeny

[ctx: #31136]
en: Home page "Pictures" submenu
sv_SE: Hemskärmens "Bilder"-undermeny

[ctx: #31137]
en: Enable low main menu bar
sv_SE: Aktivera låg huvudmenyrad

[ctx: #31138]
en: Play party mode music on screensaver
sv_SE: Spela partylägemusik på skärmsläckaren

[ctx: #31139]
en: Enable automatic fullscreen music playback
sv_SE: Aktivera automatisk fullskärmsmusikuppspelning

[ctx: #31140]
en: Music OSD
sv_SE: Musik-OSD

[ctx: #31141]
en: Hide page count info
sv_SE: Dölj sidräkningsinfo

[ctx: #31142]
en: Settings level
sv_SE: Inställningsnivå

[ctx: #31144]
en: Windows home server
sv_SE: Windows hemserver

[ctx: #31146]
en: Enable busy animation
sv_SE: Aktivera animering vid upptagen

[ctx: #31147]
en: Setup UPnP library
sv_SE: Ställ in UPnP-biblioteket

[ctx: #31148]
en: Enable UPnP client mode
sv_SE: Aktivera UPnP-klientläge

[ctx: #31149]
en: UPnP server type
sv_SE: UPnPservertyp

[ctx: #31150]
en: Select UPnP server
sv_SE: Välj UPnP-server

[ctx: #31151]
en: Restart kodi instead of system reboot
sv_SE: Starta om Kodi i stället för systemomstart

[ctx: #31152]
en: Enable kiosk mode
sv_SE: Aktivera kioskläge

[ctx: #31153]
en: Show minimal picture info
sv_SE: Visa minimalt med bildinformation

[ctx: #31154]
en: Notifications at top left
sv_SE: Aviseringar överst till vänster

[ctx: #31155]
en: Show global search button on bottom left
sv_SE: Visa global sökknapp nederst till vänster

[ctx: #31157]
en: Enable manual opening of media views slide menu
sv_SE: Aktivera manuell öppning av bildvisningsmenyn

[ctx: #31158]
en: Never
sv_SE: Aldrig

[ctx: #31159]
en: Permanently
sv_SE: Permanent

[ctx: #31160]
en: Visualisation settings
sv_SE: Visualiseringsinställningar

[ctx: #31161]
en: Lyrics add-on settings
sv_SE: Lyrics-tilläggsinställningar

[ctx: #31162]
en:  pack for
sv_SE:  packa för

[ctx: #31163]
en: Update all backgrounds
sv_SE: Uppdatera alla bakgrunder

[ctx: #31164]
en: Flags
sv_SE: Flaggor

[ctx: #31165]
en: Don't ask again
sv_SE: Fråga inte igen

[ctx: #31166]
en: Setup default background
sv_SE: Ställ in standardbakgrund

[ctx: #31167]
en: No backgrounds set, install and setup default backgrounds add-on?
sv_SE: Ingen inställd bakgrund, installera och ställa in standard bakgrundstillägg?

[ctx: #31188]
en: Random concerts
sv_SE: Slumpmässiga konserter

[ctx: #31189]
en: Recent concerts
sv_SE: Senaste konserter

[ctx: #31190]
en: Random albums
sv_SE: Slumpmässiga album

[ctx: #31191]
en: Suggested albums
sv_SE: Föreslagna album

[ctx: #31192]
en: Recent albums
sv_SE: Senaste album

[ctx: #31193]
en: Random episodes
sv_SE: Slumpmässiga avsnitt

[ctx: #31194]
en: Suggested episodes
sv_SE: Föreslagna avsnitt

[ctx: #31195]
en: Recent episodes
sv_SE: Senaste avsnitt

[ctx: #31196]
en: Random movies
sv_SE: Slumpmässiga filmer

[ctx: #31197]
en: Suggested movies
sv_SE: Föreslagna filmer

[ctx: #31198]
en: Recent movies
sv_SE: Senaste filmer

[ctx: #31199]
en: Suggested concerts
sv_SE: Föreslagna konserter

[ctx: #31200]
en: Shortcuts
sv_SE: Genvägar

[ctx: #31201]
en: Custom widgets
sv_SE: Anpassade widgets

[ctx: #31202]
en: Custom:
sv_SE: Anpassade:

[ctx: #31203]
en: Choose your song
sv_SE: Välj din låt

[ctx: #31204]
en: ExtendedInfo
sv_SE: Utökad info

[ctx: #31205]
en: Lyrics source
sv_SE: Sångtextkälla

[ctx: #31206]
en: Found
sv_SE: Hittade

[ctx: #31207]
en: Find more items
sv_SE: Hitta fler objekt

[ctx: #31208]
en: Upcoming episodes
sv_SE: Kommande avsnitt

[ctx: #31209]
en: Global search
sv_SE: Global sökning

[ctx: #31210]
en: Nodes
sv_SE: Noder

[ctx: #31211]
en: Node
sv_SE: Nod

[ctx: #31212]
en: Streaming media
sv_SE: Strömmande media

[ctx: #31213]
en: Streaming navigator
sv_SE: Strömmande navigatör

[ctx: #31214]
en: Show addon names
sv_SE: Visa tilläggsnamn

[ctx: #31215]
en: Watch it later
sv_SE: Titta på det senare

[ctx: #31217]
en: Children
sv_SE: Barn

[ctx: #31218]
en: Comedy
sv_SE: Komedi

[ctx: #31219]
en: Family
sv_SE: Familj

[ctx: #31220]
en: In progress movies
sv_SE: Pågående filmer

[ctx: #31221]
en: Monte carlo
sv_SE: Monte Carlo

[ctx: #31223]
en: Movies animation
sv_SE: Animerade filmer

[ctx: #31224]
en: Movies children
sv_SE: Barnfilmer

[ctx: #31225]
en: Movies comedy
sv_SE: Komedifilm

[ctx: #31226]
en: Movies family
sv_SE: Familjefilm

[ctx: #31227]
en: HD-movies
sv_SE: HD-filmer

[ctx: #31228]
en: Unwatched movies
sv_SE: Osedda filmer

[ctx: #31230]
en: User selection one
sv_SE: Användarval ett

[ctx: #31231]
en: User selection two
sv_SE: Användarval två

[ctx: #31232]
en: User selection three
sv_SE: Användarval tre

[ctx: #31233]
en: User selection four
sv_SE: Användarval fyra

[ctx: #31234]
en: User selection five
sv_SE: Användarval fem

[ctx: #31235]
en: User selection six
sv_SE: Användarval  sex

[ctx: #31236]
en: User selection seven
sv_SE: Användarval sju

[ctx: #31237]
en: User selection eight
sv_SE: Användarval åtta

[ctx: #31238]
en: User selection nine
sv_SE: Användarval nio

[ctx: #31239]
en: User selection ten
sv_SE: Användarval tio

[ctx: #31240]
en: User friendly name
sv_SE: Användarvänligt namn

[ctx: #31241]
en: User selection eleven
sv_SE: Användarval elva

[ctx: #31242]
en: User selection twelve
sv_SE: Användarval tolv

[ctx: #31243]
en: Kodi command
sv_SE: Kodi-kommando

[ctx: #31244]
en: Skin preset
sv_SE: Förinställt skal

[ctx: #31245]
en: Next aired episodes
sv_SE: Nästa sända avsnitt

[ctx: #31247]
en: Move menu item
sv_SE: Flytta menyobjekt

[ctx: #31248]
en: % transparency
sv_SE: %-genomskinlighet

[ctx: #31249]
en: Background transparency
sv_SE: Bakgrundsgenomskinlighet

[ctx: #31251]
en: Suggested
sv_SE: Föreslagen

[ctx: #31252]
en: No suggested media
sv_SE: Ingen föreslagen media

[ctx: #31253]
en: Recently added
sv_SE: Nyligen tillagt

[ctx: #31254]
en: None
sv_SE: Ingen

[ctx: #31255]
en: Theme
sv_SE: Tema

[ctx: #31256]
en: Random fanArt
sv_SE: Slumpmässig fanart

[ctx: #31257]
en: Skin default
sv_SE: Skalstandard

[ctx: #31258]
en: User select
sv_SE: Användarval

[ctx: #31260]
en: No disc media detected
sv_SE: Ingen skivmedia upptäcktes

[ctx: #31261]
en: Next tracks
sv_SE: Nästa spår

[ctx: #31267]
en: Playing
sv_SE: Spelar

[ctx: #31268]
en: Played
sv_SE: Spelad

[ctx: #31269]
en: Unfinished
sv_SE: Oavslutat

[ctx: #31271]
en: Ubuntu Bold
sv_SE: Ubuntu Fetstil

[ctx: #31272]
en: Enable holiday theme
sv_SE: Aktivera helgtema

[ctx: #31273]
en: Enable wrap around menu
sv_SE: Aktivera gåruntmeny

[ctx: #31274]
en: Enable return to start menu scroll
sv_SE: Aktivera återgång till startmenyn rulla

[ctx: #31275]
en: Enable visible horizontal submenu
sv_SE: Aktivera synlig horisontell undermeny

[ctx: #31276]
en: Extra artwork options
sv_SE: Extra alternativ för artwork

[ctx: #31277]
en: Enable music visualization on home screen
sv_SE: Aktivera musikvisualisering på hemskärmen

[ctx: #31278]
en: Enable CD case and disk art
sv_SE: Aktivera CD-omslag och diskart

[ctx: #31279]
en: Enable next 5 songs scroller
sv_SE: Aktivera rullningsrad av de 5 nästa låtarna

[ctx: #31280]
en: Diffuse music visualization with artist fanart
sv_SE: Diffus musikvisualisering med artistfanart

[ctx: #31281]
en: Enable background playing media
sv_SE: Aktivera bakgrundsspelande media

[ctx: #31282]
en: Home menu
sv_SE: Hemmeny

[ctx: #31283]
en: Enable background video in PVR windows
sv_SE: Aktivera bakgrundsvideo i PVR-fönstret

[ctx: #31286]
en: Remote
sv_SE: Fjärr

[ctx: #31288]
en: Select icon
sv_SE: Välj ikon

[ctx: #31289]
en: Icon
sv_SE: Ikon

[ctx: #31290]
en: Menu item
sv_SE: Menyobjekt

[ctx: #31291]
en: Submenu set
sv_SE: Undermenyuppsättning

[ctx: #31292]
en: Add-on set
sv_SE: Tilläggsuppsättning

[ctx: #31293]
en: Widget set
sv_SE: Widget-uppsättning

[ctx: #31294]
en: Background type
sv_SE: Bakgrundstyp

[ctx: #31295]
en: Live content
sv_SE: Live-innehåll

[ctx: #31296]
en: Movie fanart
sv_SE: Filmfanart

[ctx: #31297]
en: TVShow fanart
sv_SE: TV-programfanart

[ctx: #31298]
en: Concerts fanart
sv_SE: Konsertfanart

[ctx: #31299]
en: Artists fanart
sv_SE: Artistfanart

[ctx: #31300]
en: Current temperature
sv_SE: Nuvarande temperatur

[ctx: #31301]
en: Last updated
sv_SE: Senast uppdaterad

[ctx: #31302]
en: Outlook -
sv_SE: Utsikt -

[ctx: #31303]
en: Data provider
sv_SE: Dataleverantör

[ctx: #31304]
en: Supported addons and scripts
sv_SE: Stödda tillägg och skript

[ctx: #31305]
en: Initial defaults
sv_SE: Initiala standardinställningar

[ctx: #31306]
en: Reset
sv_SE: Återställ

[ctx: #31307]
en: Hide fanart
sv_SE: Dölj fanart

[ctx: #31308]
en: Movie details
sv_SE: Filmdetaljer

[ctx: #31309]
en: Memory used:
sv_SE: Använt minne:

[ctx: #31310]
en: Track number
sv_SE: Spårnummer

[ctx: #31315]
en: Submenu item
sv_SE: Undermenyobjekt

[ctx: #31316]
en: Select add-on set
sv_SE: Välj tilläggsuppsättning

[ctx: #31317]
en: Set fanart path
sv_SE: Ange fanartsökväg

[ctx: #31318]
en: Up one level
sv_SE: Upp en nivå

[ctx: #31319]
en: Selected profile
sv_SE: Vald profil

[ctx: #31320]
en: Last logged in
sv_SE: Senast inloggad

[ctx: #31321]
en: Library mode
sv_SE: Biblioteksläge

[ctx: #31322]
en: Aired
sv_SE: Sänt

[ctx: #31323]
en: Use banners
sv_SE: Använd affischer

[ctx: #31324]
en: Hide logo
sv_SE: Dölj logo

[ctx: #31325]
en: Playlist options
sv_SE: Alternativ för spellista

[ctx: #31326]
en: Created
sv_SE: Skapad

[ctx: #31327]
en: Resolution
sv_SE: Upplösning

[ctx: #31328]
en: Recently added
sv_SE: Nyligen tillagda

[ctx: #31329]
en: [B]Timer set![/B] [COLOR=grey2] - System auto shutdown in[/COLOR]
sv_SE: [B]Timer inställd![/B] [COLOR=grey2] - Automatisk avstängning av systemet om[/COLOR]

[ctx: #31330]
en: Click button to play[CR][CR]movie trailer
sv_SE: Klicka på knappen för att spela filmtrailern för [CR][CR]

[ctx: #31331]
en: Album details
sv_SE: Albumdetaljer

[ctx: #31332]
en: Alternate fanart
sv_SE: Alternativ fanart

[ctx: #31333]
en: Log-in
sv_SE: Logga in

[ctx: #31334]
en: Shutdown menu
sv_SE: Avstängningsmeny

[ctx: #31335]
en: Select submenu set
sv_SE: Välj undermenyuppsättning

[ctx: #31336]
en: Select menu item
sv_SE: Välj menyobjekt

[ctx: #31337]
en: Global skin options
sv_SE: Globalt skalalternativ

[ctx: #31338]
en: Favourites window
sv_SE: Favoritfönster

[ctx: #31340]
en: Enable logo artwork for all media
sv_SE: Aktivera logo-artwork för all media

[ctx: #31341]
en: Enable clearart and character art for movies and TV shows
sv_SE: Aktivera clearart och karaktärs-art för filmer och TV-serier

[ctx: #31342]
en: Enable discart for all media
sv_SE: Aktivera skiv-art för all media

[ctx: #31343]
en: Download art
sv_SE: Ladda ner art

[ctx: #31345]
en: Show user video OSD button
sv_SE: Visa användarvideo OSD-knapp

[ctx: #31346]
en: Up one level
sv_SE: Upp en nivå

[ctx: #31351]
en: Pause
sv_SE: Paus

[ctx: #31352]
en: Stop
sv_SE: Stopp

[ctx: #31353]
en: Fast forward
sv_SE: Spola fram

[ctx: #31354]
en: Rewind
sv_SE: Spola bakåt

[ctx: #31355]
en: Movie menu
sv_SE: Filmmeny

[ctx: #31356]
en: Download subtitles
sv_SE: Ladda ner undertexter

[ctx: #31359]
en: User video OSD button
sv_SE: Användarvideo OSD-knapp

[ctx: #31360]
en: Watch as 2D
sv_SE: Titta i 2D

[ctx: #31361]
en: Change mode
sv_SE: Ändra läge

[ctx: #31362]
en: Enabled
sv_SE: Aktiverad

[ctx: #31363]
en: Global background
sv_SE: Global bakgrundsbild

[ctx: #31364]
en: Holiday theme
sv_SE: Helgtema

[ctx: #31365]
en: Select main font colour
sv_SE: Välj färg på huvudtypsnittet

[ctx: #31366]
en: Current theme
sv_SE: Nuvarande tema

[ctx: #31369]
en: Select main OSD colour
sv_SE: Välj färg på huvud-OSD

[ctx: #31370]
en: Instant
sv_SE: Omedelbart

[ctx: #31371]
en: Delayed
sv_SE: Fördröjd

[ctx: #31376]
en: Use autocomplete on keyboards
sv_SE: Använd autofyllning på tangentbord

[ctx: #31377]
en: Enable video info on OSD menu
sv_SE: Aktivera videoinfo på OSD-meny

[ctx: #31385]
en: Hide text label in wide icon view
sv_SE: Dölj textetiketter i ikonläge bred

[ctx: #31386]
en: Music OSD settings
sv_SE: Musik OSD-inställningar

[ctx: #31387]
en: Video OSD settings
sv_SE: Video OSD-inställningar

[ctx: #31388]
en: Media View settings
sv_SE: Mediavisninginställningar

[ctx: #31390]
en: Skin default
sv_SE: Skalstandard

[ctx: #31391]
en: Skin default with no caps
sv_SE: Skalstandard utan versaler

[ctx: #31392]
en: Arial based
sv_SE: Arialbaserad

[ctx: #31393]
en: Massive
sv_SE: Massiv

[ctx: #31397]
en: Enable TV show next aired
sv_SE: Aktivera när TV-seriens nästa avsnitt sänds

[ctx: #31404]
en: Default focused menu item
sv_SE: Standardfokuserat menyobjekt

[ctx: #31411]
en: First run help...
sv_SE: Förstagångshjälp...

[ctx: #31412]
en: This tab signifies that there is a menu off to the side of this window that contains extra options for this section. To access the menu, navigate to the left with your remote control or keyboard or place your mouse pointer over the tab. [CR][CR]Click "OK" to close this dialogue. It will not appear again.
sv_SE: Denna flik visar att det finns en meny till sidan om detta fönster som innehåller extra inställningar för denna sektion. För att nå menyn, navigera till vänster med din fjärrkontroll eller tangentbord eller placera din mus ovanför fliken. [CR][CR]Klicka på "OK" för att stänga denna dialogruta. Den kommer inte att visas igen.

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
sv_SE: Lokal undertext tillgänglig

[ctx: #31420]
en: Login
sv_SE: Logga in

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
sv_SE: Välj din Kodi-användarprofil[CR]för att logga in och fortsätta

[ctx: #31422]
en: Show or hide the login screen at startup.
sv_SE: Visa eller dölj inloggningsskärmen vid start.

[ctx: #31423]
en: Select the profile that will be used at startup when the login screen is disabled.
sv_SE: Välj den profil som skall användas vid start då inloggningsskärmen är inaktiverad.

[ctx: #31424]
en: TV Shows
sv_SE: TV-serier

[ctx: #31425]
en: Concerts
sv_SE: Konserter

[ctx: #31427]
en: Concerts
sv_SE: Konserter

[ctx: #31429]
en: Cinema
sv_SE: Bio

[ctx: #31430]
en: [B]PLAYER SETTINGS[/B][CR][CR]Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
sv_SE: [B]SPELARINSTÄLLNINGAR[/B][CR][CR]Konfigurera inställningar för vad du kan göra under uppspelning · Konfigurera hur medieinnehåll spelas upp

[ctx: #31431]
en: [B]LIBRARY SETTINGS[/B][CR][CR]Configure how the library/file views display media content ·  Configure how library lists/views are navigated · Configure the media database options
sv_SE: [B]BIBLIOTEKINSTÄLLNINGAR[/B][CR][CR]Konfigurera hur biblioteket/fil-vyer presenterar medieinnehåll · Konfigurera hur bibliotekets listor/vyer navigeras · Konfigurera mediedatabasens alternativ

[ctx: #31432]
en: [B]PVR SETTINGS[/B][CR][CR]Configure how the channels & guide are managed  · Configure how Live TV and recordings are managed
sv_SE: [B]PVR-INSTÄLLNINGAR[/B][CR][CR]Konfigurera hur kanaler & guider hanteras · Konfigurera hur Live-TV och inspelningar hanteras

[ctx: #31433]
en: [B]ADD-ONS SETTINGS[/B][CR][CR]Configure your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv
sv_SE: [B]TILLÄGGSINSTÄLLNINGAR[/B][CR][CR]Konfigurera dina installerade tillägg · Bläddra och installera tillägg från kodi.tv

[ctx: #31434]
en: [B]SERVICES SETTINGS[/B][CR][CR]Configure & manage media sharing services · Configure web server · Configure & manage the weather service
sv_SE: [B]TJÄNSTEINSTÄLLNINGAR[/B][CR][CR]Konfigurera & hantera mediadelningstjänster · Konfigurera webbserver · Konfigurera & hantera vädertjänsten

[ctx: #31435]
en: [B]SYSTEM SETTINGS[/B][CR][CR]Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving· Configure logging
sv_SE: [B]SYSTEMINSTÄLLNINGAR[/B][CR][CR]Konfigurera skärmen · Konfigurera ljud · Konfigurera internetåtkomst · Konfigurera energialternativ · Konfigurera loggning

[ctx: #31436]
en: [B]INTERFACE SETTINGS[/B][CR][CR]Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
sv_SE: [B]GRÄNSSNITTSINSTÄLLNINGAR[/B][CR][CR]Konfigurera skal · Konfigurera plats · Konfigurera kontroll · Konfigurera skärmsläckare · Konfigurera huvudlås

[ctx: #31437]
en: [B]CONFIGURE SKIN SETTINGS[/B][CR][CR]Setup the Xonfluence skin · Add and remove home menu items · Change skin backgrounds
sv_SE: [B]KONFIGURERA SKALINSTÄLLNINGAR[/B][CR][CR]Ställa in skalet Xonfluence · Lägga till och ta bort hemmenyobjekt · Ändra skalbakgrunder

[ctx: #31440]
en: Select widget set
sv_SE: Välj widget-uppsättning

[ctx: #31441]
en: Hide item
sv_SE: Dölj objekt

[ctx: #31442]
en: Hidden
sv_SE: Dold

[ctx: #31443]
en: Selected
sv_SE: Vald

[ctx: #31444]
en: Recently played
sv_SE: Nyligen spelad

[ctx: #31445]
en: Clean library
sv_SE: Rensa biblioteket

[ctx: #31450]
en: Show suspend button
sv_SE: Visa knappen vänteläge

[ctx: #31451]
en: Show hibernate button
sv_SE: Visa knappen viloläge

[ctx: #31452]
en: Show logoff button
sv_SE: Visa knappen logga ut

[ctx: #31453]
en: Show mastermode button
sv_SE: Visa knappen huvudlåsläge

[ctx: #31454]
en: Show timer button
sv_SE: Visa knappen timer

[ctx: #31455]
en: Custom shutdown scripts
sv_SE: Anpassade avstängningsskript

[ctx: #31456]
en: Enable custom shutdown script
sv_SE: Aktivera anpassat avstängningsskript

[ctx: #31457]
en: Custom shutdown script
sv_SE: Anpassat avstängningsskript

[ctx: #31458]
en: Custom shutdown argument
sv_SE: Anpassat avstängningsskript

[ctx: #31459]
en: Enable custom timer script
sv_SE: Aktivera anpassat timerskript

[ctx: #31460]
en: Custom timer script
sv_SE: Anpassat timerskript

[ctx: #31462]
en: Enable custom hibernate script
sv_SE: Aktivera anpassat vilolägesskript

[ctx: #31463]
en: Custom hibernate script
sv_SE: Anpassat vilolägesskript

[ctx: #31464]
en: Custom hibernate argument
sv_SE: Anpassat vilolägesargument

[ctx: #31465]
en: Enable custom suspend script
sv_SE: Aktivera anpassat väntelägeskript

[ctx: #31466]
en: Custom suspend script
sv_SE: Anpassat väntelägeskript

[ctx: #31467]
en: Custom suspend argument
sv_SE: Anpassat väntelägesargument

[ctx: #31492]
en: User data
sv_SE: Användardata

[ctx: #31493]
en: [COLOR=selected][B]Warning!![/B][/COLOR] - Reset skin values to initial install defaults
sv_SE: [COLOR=selected][B]Varning!![/B][/COLOR] - Återställ skalvärdena till standardinställningar

[ctx: #31494]
en: Background path:
sv_SE: Bakgrundssökväg:

[ctx: #31495]
en: Startup
sv_SE: Uppstart

[ctx: #31496]
en: Single image
sv_SE: Enstaka bild

[ctx: #31497]
en: Multi image
sv_SE: Flera bilder

[ctx: #31498]
en: No background
sv_SE: Ingen bakgrund

[ctx: #31499]
en: Clear menu option
sv_SE: Rensa menyalternativ

[ctx: #31500]
en: Aspect ratio
sv_SE: Bildförhållande

[ctx: #31501]
en: Scheduled time
sv_SE: Schemalagd tid

[ctx: #31503]
en: Add group
sv_SE: Lägg till grupp

[ctx: #31504]
en: Rename group
sv_SE: Byt namn på grupp

[ctx: #31505]
en: Delete group
sv_SE: Ta bort grupp

[ctx: #31506]
en: Available[CR]Groups
sv_SE: Tillgängliga[CR]grupper

[ctx: #31509]
en: Channel group
sv_SE: Kanalgrupp

[ctx: #31510]
en: Timer set
sv_SE: Timer inställd

[ctx: #31511]
en: Channel options
sv_SE: Kanalalternativ

[ctx: #31648]
en: Low List
sv_SE: Låg lista

[ctx: #31698]
en: Media certification country
sv_SE: Mediacertifieringsland

[ctx: #31699]
en: Extras
sv_SE: Extra

[ctx: #31700]
en: United States
sv_SE: Förenta staterna

[ctx: #31701]
en: Great Britian
sv_SE: Storbritannien

[ctx: #31702]
en: Germany
sv_SE: Tyskland

[ctx: #31703]
en: Australia
sv_SE: Australien

[ctx: #31706]
en: Brazil
sv_SE: Brasilien

[ctx: #31707]
en: Denmark
sv_SE: Danmark

[ctx: #31708]
en: Canada
sv_SE: Kanada

[ctx: #31709]
en: Ireland
sv_SE: Irland

[ctx: #31710]
en: Netherlands
sv_SE: Nederländerna

[ctx: #31711]
en: France
sv_SE: Frankrike

[ctx: #31901]
en: 36-hour forecast
sv_SE: 36-timmarsprognos

[ctx: #31902]
en: Hourly forecast
sv_SE: Timprognos

[ctx: #31903]
en: Weekend forecast
sv_SE: Veckoprognos

[ctx: #31904]
en: Daily forecast
sv_SE: Dygnsprognos

[ctx: #31905]
en: Forecast
sv_SE: Prognos

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
sv_SE: Hämtar prognosinfo...

[ctx: #31910]
en: Maps
sv_SE: Kartor

[ctx: #31919]
en: Music path
sv_SE: Musiksökväg

[ctx: #31922]
en: Enable fanart script
sv_SE: Aktivera fanartskript

[ctx: #31923]
en: Disable PVR in view
sv_SE: Inaktivera PVR i vyn

[ctx: #31925]
en: Enable tvtunes
sv_SE: Aktivera tvtunes

[ctx: #31926]
en: Configure script.tvtunes
sv_SE: Konfigurera script.tvtunes

[ctx: #31928]
en: Enable extra fanart
sv_SE: Aktivera extra fanart

[ctx: #31929]
en: Enable artist slideshow
sv_SE: Aktivera artistbildspel

[ctx: #31930]
en: Configure addon.artistslideshow
sv_SE: Konfigurera addon.artistslideshow

[ctx: #31931]
en: Enable global search
sv_SE: Aktivera global sök

[ctx: #31932]
en: Configure addon.globalsearch
sv_SE: Konfigurera addon.globalsearch

[ctx: #31933]
en: Enable simple playlists (watch it later)
sv_SE: Aktivera enkel spellista (titta på den senare)

[ctx: #31934]
en: Configure script.simpleplaylists
sv_SE: Konfigurera script.simpleplaylists

[ctx: #31935]
en: Configure required scripts
sv_SE: Konfigurera nödvändiga skript

[ctx: #31936]
en: Configure service.skin.widgets
sv_SE: Konfigurera service.skin.widgets

[ctx: #31937]
en: Use alternative background folder
sv_SE: Använd alternativ bakgrundsmapp

[ctx: #31938]
en: Movie details
sv_SE: Filmdetaljer

[ctx: #31939]
en: Adjust fanart script cycle rate
sv_SE: Justera fanartskriptcykelnivå

[ctx: #31940]
en: Seconds
sv_SE: Sekunder

[ctx: #31941]
en: Enable running artwork downloader automaticaly after updating library
sv_SE: Aktivera artwork-nerladdning automatiskt efter uppdatering av biblioteket

[ctx: #31943]
en: Use default confluence favourites window look and feel
sv_SE: Använd standard Confluence favoritutseende och känsla

[ctx: #31944]
en: Visible in Master mode only
sv_SE: Syns endast i huvudlåsläge

[ctx: #31945]
en: Reset paths to skin default
sv_SE: Återställ sökvägar till skalstandard

[ctx: #31946]
en: Reset fanart to skin default
sv_SE: Återställ fanart till skalstandard

[ctx: #31947]
en: Button look and feel
sv_SE: Knapputseende och känsla

[ctx: #31948]
en: Button layout look and feel
sv_SE: Knapplayoututseende och känsla

[ctx: #31949]
en: OSD look and feel
sv_SE: OSD-utseende och känsla

[ctx: #31950]
en: WEATHER
sv_SE: VÄDER

[ctx: #31951]
en: PICTURES
sv_SE: BILDER

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
sv_SE: VIDEOR

[ctx: #31954]
en: MOVIES
sv_SE: FILMER

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
sv_SE: TV-SERIER

[ctx: #31956]
en: MUSIC
sv_SE: MUSIK

[ctx: #31957]
en: ADD-ONS
sv_SE: TILLÄGG

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
sv_SE: SPELA SKIVA

[ctx: #31961]
en: Timeshift
sv_SE: Tidsförskjutning

[ctx: #31962]
en: Choose kind of profile identification
sv_SE: Välj typ av profilidentifiering

[ctx: #31963]
en: Profile name
sv_SE: Profilnamn

[ctx: #31964]
en: Profile avatar
sv_SE: Profilbild

[ctx: #31965]
en: Multi-image background time per image
sv_SE: Flerbildsbakgrundstid per bild

[ctx: #31968]
en: Widget format
sv_SE: Widget-format

[ctx: #31969]
en: Airs
sv_SE: Visningar

[ctx: #31970]
en: Enable DVD cases
sv_SE: Aktivera DVD-omslag

[ctx: #31971]
en: Wrap around lists on video fanart view
sv_SE: Visa runt listor på videofanartsvyn

[ctx: #31972]
en: Enable shorter plot outline
sv_SE: Aktivera kortare översikt

[ctx: #31973]
en: DVD drive
sv_SE: DVD-enhet

[ctx: #31974]
en: Show seconds on clock display
sv_SE: Visa sekunder i klockan

[ctx: #31975]
en: Sideblade label size and location
sv_SE: Sidbladets etikettstorlek och plats

[ctx: #31976]
en: Top
sv_SE: Topp

[ctx: #31977]
en: Small label
sv_SE: Liten etikett

[ctx: #31978]
en: Bottom
sv_SE: Botten

[ctx: #31979]
en: Reload
sv_SE: Ladda om

[ctx: #31980]
en: Save settings and reload Xonfluence
sv_SE: Spara inställningarna och ladda om Xonfluence

[ctx: #31981]
en: Kodi intro movie path
sv_SE: Sökväg till Kodis uppstartsfilm

[ctx: #31983]
en: Dialog look and feel
sv_SE: Dialogutseende och känsla

[ctx: #31984]
en: Classic
sv_SE: Klassisk

[ctx: #31987]
en: Menu look and feel
sv_SE: Menyutseende och känsla

[ctx: #31988]
en: Graphics
sv_SE: Grafik

[ctx: #31989]
en: Graphics & focused text
sv_SE: Grafik & fokuserad text

[ctx: #31990]
en: Graphics & text
sv_SE: Grafik & text

[ctx: #31991]
en: Item border size
sv_SE: Objektgränsstorlek

[ctx: #31992]
en: Small
sv_SE: Liten

[ctx: #31993]
en: Medium
sv_SE: Mellan

[ctx: #31994]
en: Large
sv_SE: Stor

[ctx: #31995]
en: Live weather
sv_SE: Levande väder

[ctx: #31996]
en: Shortcuts
sv_SE: Genvägar

[ctx: #31997]
en: Show clock on full screen video
sv_SE: Visa klockan i fullskärmsvideo

[ctx: #31998]
en: Recently added
sv_SE: Nyligen tillagd

[ctx: #31999]
en: Resolution
sv_SE: Upplösning
