KODI Main - en to pl_PL translation catalogue (141 entries)

[ctx: #31000]
en: Change your
pl_PL: Zmień

[ctx: #31001]
en: GAMES
pl_PL: GRY

[ctx: #31002]
en: [B]GAME SETTINGS[/B][CR][CR]Configure rewind support & options ·  Configure keyboard use and number of keyboard players
pl_PL: [B]USTAWIENIA GIER[/B][CR][CR]Konfiguracja obsługi przewijania wstecz i opcje · Konfiguracja klawiatury i liczby graczy

[ctx: #31003]
en: Power options
pl_PL: Opcje zasilania

[ctx: #31004]
en: Working...
pl_PL: Proszę czekać...

[ctx: #31005]
en: Hide information
pl_PL: Ukryj informacje

[ctx: #31006]
en: View options
pl_PL: Opcje widoku

[ctx: #31007]
en: Video process information
pl_PL: O przetwarzaniu wideo

[ctx: #31008]
en: Full screen
pl_PL: Pełny ekran

[ctx: #31009]
en: Total duration
pl_PL: Całkowity czas trwania

[ctx: #31010]
en: Hardware decoding
pl_PL: Dekodowanie sprzętowe

[ctx: #31011]
en: Inactive
pl_PL: Nieaktywny

[ctx: #31012]
en: Decoder
pl_PL: Dekoder

[ctx: #31013]
en: Audio process information
pl_PL: Przetwarzanie dźwięku

[ctx: #31014]
en: Memory used
pl_PL: Użycie pamięci

[ctx: #31015]
en: Minute
pl_PL: Chwila

[ctx: #31023]
en: Playing
pl_PL: Odtwarzanie

[ctx: #31024]
en: Page
pl_PL: Strona

[ctx: #31025]
en: Items
pl_PL: Pozycje

[ctx: #31026]
en: Misc options
pl_PL: Opcje dodatkowe

[ctx: #31027]
en: Location
pl_PL: Lokalizacja

[ctx: #31028]
en: Poster wrap
pl_PL: Kolejka plakatów

[ctx: #31029]
en: Fanart
pl_PL: Fototapeta

[ctx: #31031]
en: Pic thumbs
pl_PL: Miniatury

[ctx: #31032]
en: Image wrap
pl_PL: Kolejka obrazów

[ctx: #31033]
en: Info
pl_PL: Informacje

[ctx: #31039]
en: Actions
pl_PL: Akcje

[ctx: #31040]
en: Now playing
pl_PL: Teraz odtwarzane

[ctx: #31042]
en: PLAYING
pl_PL: ODTWARZANIE

[ctx: #31043]
en: PAUSED
pl_PL: PAUZA

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
pl_PL: DO PRZODU

[ctx: #31045]
en: REWIND
pl_PL: DO TYŁU

[ctx: #31046]
en: SEEKING
pl_PL: PRZEWIJANIE

[ctx: #31048]
en: Visualisation presets
pl_PL: Szablony wizualizacji

[ctx: #31049]
en: End time
pl_PL: Koniec

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
pl_PL: Porządek: Rosnąco

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
pl_PL: Porządek: Malejąco

[ctx: #31055]
en: Open playlist
pl_PL: Otwórz listę

[ctx: #31056]
en: Save playlist
pl_PL: Zapisz listę

[ctx: #31057]
en: Close playlist
pl_PL: Zamknij listę

[ctx: #31058]
en: System music files
pl_PL: Systemowe pliki muzyczne

[ctx: #31059]
en: Current playlist
pl_PL: Aktualna lista

[ctx: #31061]
en: Current selected
pl_PL: Aktualnie wybrany

[ctx: #31101]
en: Home screen options
pl_PL: Opcje ekranu startowego

[ctx: #31102]
en: Background
pl_PL: Tło

[ctx: #31103]
en: Show "Paused" in picture slideshow
pl_PL: Pokazuj "Pauza" podczas pokazu slajdów

[ctx: #31104]
en: Play trailers in a window [COLOR=grey3](Video information dialogue only)[/COLOR]
pl_PL: Odtwarzaj zwiastuny w oknie [COLOR=grey3](tylko w oknie informacji)[/COLOR]

[ctx: #31106]
en: Miscellaneous options
pl_PL: Opcje dodatkowe

[ctx: #31107]
en: Hide flagging read from video filenames [COLOR=grey3](e.g. Blu-ray, HD-DVD)[/COLOR]
pl_PL: Ukrywaj etykiety mediów wczytane z nazw pliku [COLOR=grey3](Blu-ray, HD-DVD)[/COLOR]

[ctx: #31108]
en: Hide main menu buttons
pl_PL: Ukrywaj przyciski menu

[ctx: #31109]
en: Enable custom background
pl_PL: Pokazuj niestandardowe tło

[ctx: #31110]
en: Background path:
pl_PL: Folder obrazów tła:

[ctx: #31111]
en: Hide
pl_PL: Ukrywaj

[ctx: #31112]
en: Options
pl_PL: Opcje

[ctx: #31116]
en: Show recently added albums
pl_PL: Pokazuj albumy ostatnio dodane

[ctx: #31117]
en: Show recently added videos
pl_PL: Pokazuj wideo ostatnio dodane

[ctx: #31119]
en: Hide background fanart
pl_PL: Nie używaj fototapet w roli tła

[ctx: #31122]
en: Hide EPG if RDS is present on channel window
pl_PL: Ukrywaj przewodnik, gdy dostępne są informacje RDS

[ctx: #31124]
en: Show background "Now playing" video
pl_PL: Wyświetlaj odtwarzane wideo w tle interfejsu

[ctx: #31125]
en: Show background "Now playing" visualisation
pl_PL: Wyświetlaj wizualizację muzyki w tle interfejsu

[ctx: #31128]
en: Lyrics
pl_PL: Tekst utworu

[ctx: #31129]
en: Hide fanart in full screen visualisation
pl_PL: Ukrywaj fototapety podczas pełnoekranowej wizualizacji

[ctx: #31132]
en: Lyrics add-on
pl_PL: Dodatek Tekst utworu

[ctx: #31134]
en: Home page "Videos" submenu
pl_PL: Podmenu "Wideo" ekranu startowego

[ctx: #31135]
en: Home page "Music" submenu
pl_PL: Podmenu "Muzyka" ekranu startowego

[ctx: #31136]
en: Home page "Pictures" submenu
pl_PL: Podmenu "Obrazy" ekranu startowego

[ctx: #31140]
en: Music OSD
pl_PL: Menu ekranowe muzyki

[ctx: #31142]
en: Settings level
pl_PL: Poziom ustawień

[ctx: #31200]
en: Shortcuts
pl_PL: Skróty

[ctx: #31203]
en: Choose your song
pl_PL: Wybierz swój utwór

[ctx: #31205]
en: Lyrics source
pl_PL: Źródło tekstów utworów

[ctx: #31206]
en: Found
pl_PL: Odnaleziono

[ctx: #31207]
en: Find more items
pl_PL: Znajdź więcej pozycji

[ctx: #31208]
en: Upcoming episodes
pl_PL: Odcinki wkrótce na antenie

[ctx: #31300]
en: Current temperature
pl_PL: Temperatura

[ctx: #31301]
en: Last updated
pl_PL: Ostatnia aktualizacja

[ctx: #31303]
en: Data provider
pl_PL: Dostawca danych

[ctx: #31308]
en: Movie details
pl_PL: O filmie

[ctx: #31309]
en: Memory used:
pl_PL: Użycie pamięci:

[ctx: #31310]
en: Track number
pl_PL: Numer utworu

[ctx: #31319]
en: Selected profile
pl_PL: Wybrany profil

[ctx: #31320]
en: Last logged in
pl_PL: Ostatnio zalogowany

[ctx: #31322]
en: Aired
pl_PL: Premiera

[ctx: #31325]
en: Playlist options
pl_PL: Opcje listy

[ctx: #31326]
en: Created
pl_PL: Utworzony

[ctx: #31327]
en: Resolution
pl_PL: Rozdzielczość

[ctx: #31328]
en: Recently added
pl_PL: Ostatnio dodane

[ctx: #31329]
en: [B]Timer set![/B] [COLOR=grey2] - System auto shutdown in[/COLOR]
pl_PL: [B]Zaplanowano zamknięcie systemu![/B] [COLOR=grey2] - Zamknięcie systemu za[/COLOR]

[ctx: #31330]
en: Click button to play[CR][CR]movie trailer
pl_PL: Naciśnij przycisk, aby[CR][CR]odtworzyć zwiastun

[ctx: #31331]
en: Album details
pl_PL: O albumie

[ctx: #31351]
en: Pause
pl_PL: Pauza

[ctx: #31353]
en: Fast forward
pl_PL: Przewiń

[ctx: #31354]
en: Rewind
pl_PL: Cofnij

[ctx: #31355]
en: Movie menu
pl_PL: Menu filmu

[ctx: #31356]
en: Download subtitles
pl_PL: Pobierz napisy

[ctx: #31360]
en: Watch as 2D
pl_PL: Odtwarzaj w trybie 2D

[ctx: #31361]
en: Change mode
pl_PL: Zmień tryb

[ctx: #31362]
en: Enabled
pl_PL: Aktywne

[ctx: #31390]
en: Skin default
pl_PL: Domyślne dla skóry

[ctx: #31391]
en: Skin default with no caps
pl_PL: Domyślne dla skóry bez wielkich liter

[ctx: #31392]
en: Arial based
pl_PL: Bazujące na Arialu

[ctx: #31411]
en: First run help...
pl_PL: Wskazówki na początek...

[ctx: #31412]
en: This tab signifies that there is a menu off to the side of this window that contains extra options for this section. To access the menu, navigate to the left with your remote control or keyboard or place your mouse pointer over the tab. [CR][CR]Click "OK" to close this dialogue. It will not appear again.
pl_PL: Ta zakładka oznacza iż za krawędzią tego okna jest menu, które zawiera dodatkowe opcje dla tej sekcji. Aby dostać się do tego menu, nawiguj w lewo przy pomocy pilota, klawiszy lub umieść wskaźnik myszy nad zakładką.[CR][CR]Naciśnij "OK", aby zamknąć to okno. Nie pojawi się ono ponownie.

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
pl_PL: Dostępne lokalne napisy

[ctx: #31420]
en: Login
pl_PL: Logowanie

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
pl_PL: Wybierz profil użytkownika[CR]do zalogowania, aby kontynuować

[ctx: #31422]
en: Show or hide the login screen at startup.
pl_PL: Określa widoczność ekranu logowania podczas uruchomienia.

[ctx: #31423]
en: Select the profile that will be used at startup when the login screen is disabled.
pl_PL: Wybierz profil, który będzie używany w przypadku dezaktywacji ekranu logowania.

[ctx: #31430]
en: [B]PLAYER SETTINGS[/B][CR][CR]Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
pl_PL: [B]USTAWIENIA ODTWARZA[/B][CR][CR]Konfiguracja dostępnych funkcji odtwarzacza · Konfiguracja odtwarzania mediów

[ctx: #31431]
en: [B]LIBRARY SETTINGS[/B][CR][CR]Configure how the library/file views display media content ·  Configure how library lists/views are navigated · Configure the media database options
pl_PL: [B]USTAWIENIA BIBLIOTEKI[/B][CR][CR]Konfiguracja wyświetlania widoków mediów · Konfiguracja przeglądania multimediów · Konfiguracja opcji baz danych

[ctx: #31432]
en: [B]PVR SETTINGS[/B][CR][CR]Configure how the channels & guide are managed  · Configure how Live TV and recordings are managed
pl_PL: [B]USTAWIENIA TELEWIZJI[/B][CR][CR]Konfiguracja obsługi kanałów i funkcji przewodnika · Konfiguracja obsługi odtwarzania i nagrywania

[ctx: #31433]
en: [B]ADD-ONS SETTINGS[/B][CR][CR]Configure your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv
pl_PL: [B]USTAWIENIA DODATKÓW[/B][CR][CR]Konfiguracja zainstalowanych dodatków · Przeglądanie i instalacja dodatków z kodi.tv

[ctx: #31434]
en: [B]SERVICES SETTINGS[/B][CR][CR]Configure & manage media sharing services · Configure web server · Configure & manage the weather service
pl_PL: [B]USTAWIENIA USŁUG[/B][CR][CR]Konfiguracja i zarządzanie usługami udostępniania · Konfiguracja serwera webowego · Konfiguracja i zarządzanie usługą informacji pogodowych

[ctx: #31435]
en: [B]SYSTEM SETTINGS[/B][CR][CR]Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving· Configure logging
pl_PL: [B]USTAWIENIA SYSTEMU[/B][CR][CR]Konfiguracja wyświetlacza · Konfiguracja dźwięku · Konfiguracja dostępu do Internetu · Konfiguracja zasilania · Konfiguracja diagnostyki

[ctx: #31436]
en: [B]INTERFACE SETTINGS[/B][CR][CR]Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
pl_PL: [B]USTAWIENIA INTERFEJSU[/B][CR][CR]Konfiguracja skóry · Konfiguracja regionu · Konfiguracja sterowania · Konfiguracja wygaszacza · Konfiguracja dostępu

[ctx: #31501]
en: Scheduled time
pl_PL: Zaplanowany czas

[ctx: #31502]
en: TV
pl_PL: Telewizja

[ctx: #31503]
en: Add group
pl_PL: Dodaj grupę

[ctx: #31504]
en: Rename group
pl_PL: Przemianuj grupę

[ctx: #31505]
en: Delete group
pl_PL: Usuń grupę

[ctx: #31506]
en: Available[CR]Groups
pl_PL: Dostępne[CR]grupy

[ctx: #31509]
en: Channel group
pl_PL: Grupa kanałów

[ctx: #31510]
en: Timer set
pl_PL: Zaplanuj zamknięcie

[ctx: #31511]
en: Channel options
pl_PL: Opcje kanału

[ctx: #31901]
en: 36-hour forecast
pl_PL: Prognoza 36 godzinna

[ctx: #31902]
en: Hourly forecast
pl_PL: Prognoza godzinowa

[ctx: #31903]
en: Weekend forecast
pl_PL: Prognoza na weekend

[ctx: #31904]
en: Daily forecast
pl_PL: Prognoza dzienna

[ctx: #31905]
en: Forecast
pl_PL: Prognoza

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
pl_PL: Pobieranie prognozy pogody...

[ctx: #31910]
en: Maps
pl_PL: Mapy

[ctx: #31950]
en: WEATHER
pl_PL: POGODA

[ctx: #31951]
en: PICTURES
pl_PL: OBRAZY

[ctx: #31952]
en: TV
pl_PL: TELEWIZJA

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
pl_PL: WIDEO

[ctx: #31954]
en: MOVIES
pl_PL: FILMY

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
pl_PL: SERIALE

[ctx: #31956]
en: MUSIC
pl_PL: MUZYKA

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
pl_PL: DYSK

[ctx: #31961]
en: Timeshift
pl_PL: Przesunięcie czasowe

[ctx: #31963]
en: Profile name
pl_PL: Nazwa profilu
