KODI Main - en to ja_JP translation catalogue (137 entries)

[ctx: #31000]
en: Change your
ja_JP: Kodi

[ctx: #31003]
en: Power options
ja_JP: 電源オプション

[ctx: #31004]
en: Working...
ja_JP: 処理中...

[ctx: #31005]
en: Hide information
ja_JP: 情報を隠す

[ctx: #31006]
en: View options
ja_JP: 表示オプション

[ctx: #31007]
en: Video process information
ja_JP: ビデオプロセス情報

[ctx: #31008]
en: Full screen
ja_JP: フルスクリーン

[ctx: #31009]
en: Total duration
ja_JP: 総時間

[ctx: #31010]
en: Hardware decoding
ja_JP: ハードウェア デコーディング

[ctx: #31011]
en: Inactive
ja_JP: 非アクティブ

[ctx: #31012]
en: Decoder
ja_JP: デコーダー

[ctx: #31013]
en: Audio process information
ja_JP: オーディオプロセス情報

[ctx: #31014]
en: Memory used
ja_JP: メモリ使用量

[ctx: #31023]
en: Playing
ja_JP: 再生中

[ctx: #31024]
en: Page
ja_JP: ページ

[ctx: #31025]
en: Items
ja_JP: アイテム

[ctx: #31026]
en: Misc options
ja_JP: その他オプション

[ctx: #31027]
en: Location
ja_JP: 地域

[ctx: #31028]
en: Poster wrap
ja_JP: ポスターラップ

[ctx: #31029]
en: Fanart
ja_JP: ファンアート

[ctx: #31031]
en: Pic thumbs
ja_JP: 写真サムネイル

[ctx: #31032]
en: Image wrap
ja_JP: イメージラップ

[ctx: #31033]
en: Info
ja_JP: 情報

[ctx: #31039]
en: Actions
ja_JP: アクション

[ctx: #31040]
en: Now playing
ja_JP: 再生中

[ctx: #31042]
en: PLAYING
ja_JP: 再生中

[ctx: #31043]
en: PAUSED
ja_JP: 静止中

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
ja_JP: 早送り

[ctx: #31045]
en: REWIND
ja_JP: 巻戻し

[ctx: #31046]
en: SEEKING
ja_JP: シーク中

[ctx: #31048]
en: Visualisation presets
ja_JP: ビジュアライザープリセット

[ctx: #31049]
en: End time
ja_JP: 終了時刻

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
ja_JP: ソート: 昇順

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
ja_JP: ソート: 降順

[ctx: #31055]
en: Open playlist
ja_JP: プレイリストを開く

[ctx: #31056]
en: Save playlist
ja_JP: プレイリストを保存

[ctx: #31057]
en: Close playlist
ja_JP: プレイリストを閉じる

[ctx: #31058]
en: System music files
ja_JP: システム音楽ファイル

[ctx: #31059]
en: Current playlist
ja_JP: 現在のプレイリスト

[ctx: #31061]
en: Current selected
ja_JP: 現在選択中

[ctx: #31101]
en: Home screen options
ja_JP: ホーム画面オプション

[ctx: #31102]
en: Background
ja_JP: 背景

[ctx: #31103]
en: Show "Paused" in picture slideshow
ja_JP: ピクチャスライドショーで「停止中」と表示

[ctx: #31104]
en: Play trailers in a window [COLOR=grey3](Video information dialogue only)[/COLOR]
ja_JP: ウィンドウ内で予告を再生 [COLOR=grey3](ビデオ情報ダイアログのみ)[/COLOR]

[ctx: #31106]
en: Miscellaneous options
ja_JP: その他の設定

[ctx: #31107]
en: Hide flagging read from video filenames [COLOR=grey3](e.g. Blu-ray, HD-DVD)[/COLOR]
ja_JP: ビデオファイル名から読み取りフラグを隠す [COLOR=grey3](Blu-ray, HD-DVD等)[/COLOR]

[ctx: #31108]
en: Hide main menu buttons
ja_JP: 「メインメニュー」ボタンを隠す

[ctx: #31109]
en: Enable custom background
ja_JP: カスタムの背景を有効にする

[ctx: #31110]
en: Background path:
ja_JP: 背景のパス：

[ctx: #31111]
en: Hide
ja_JP: 隠す

[ctx: #31112]
en: Options
ja_JP: オプション

[ctx: #31116]
en: Show recently added albums
ja_JP: 最近追加されたアルバムを表示

[ctx: #31117]
en: Show recently added videos
ja_JP: 最近追加されたビデオを表示

[ctx: #31119]
en: Hide background fanart
ja_JP: 背景のファンアートを隠す

[ctx: #31122]
en: Hide EPG if RDS is present on channel window
ja_JP: チャンネルウインドウ上にRDSがある場合はEPGを隠す

[ctx: #31124]
en: Show background "Now playing" video
ja_JP: 背景に再生中のビデオを表示

[ctx: #31125]
en: Show background "Now playing" visualisation
ja_JP: 背景に再生中のビジュアライゼーションを表示

[ctx: #31128]
en: Lyrics
ja_JP: 歌詞

[ctx: #31129]
en: Hide fanart in full screen visualisation
ja_JP: フルスクリーンビジュアライゼーションではファンアートを非表示

[ctx: #31132]
en: Lyrics add-on
ja_JP: 歌詞アドオン

[ctx: #31134]
en: Home page "Videos" submenu
ja_JP: ホーム画面「ビデオ」のサブメニュー

[ctx: #31135]
en: Home page "Music" submenu
ja_JP: ホーム画面「ミュージック」のサブメニュー

[ctx: #31136]
en: Home page "Pictures" submenu
ja_JP: ホーム画面「ピクチャ」のサブメニュー

[ctx: #31140]
en: Music OSD
ja_JP: ミュージック OSD

[ctx: #31142]
en: Settings level
ja_JP: 設定レベル

[ctx: #31200]
en: Shortcuts
ja_JP: ショートカット

[ctx: #31203]
en: Choose your song
ja_JP: 曲を選択

[ctx: #31205]
en: Lyrics source
ja_JP: 歌詞ソース

[ctx: #31206]
en: Found
ja_JP: 見つかりました

[ctx: #31207]
en: Find more items
ja_JP: もっと見つける

[ctx: #31208]
en: Upcoming episodes
ja_JP: 今後のエピソード

[ctx: #31300]
en: Current temperature
ja_JP: 現在の気温

[ctx: #31301]
en: Last updated
ja_JP: 最終更新

[ctx: #31303]
en: Data provider
ja_JP: 気象データ提供元

[ctx: #31308]
en: Movie details
ja_JP: 映画の詳細

[ctx: #31309]
en: Memory used:
ja_JP: メモリ使用量:

[ctx: #31310]
en: Track number
ja_JP: トラック番号

[ctx: #31319]
en: Selected profile
ja_JP: 選択中のプロファイル

[ctx: #31320]
en: Last logged in
ja_JP: 最終ログイン

[ctx: #31322]
en: Aired
ja_JP: 放映日

[ctx: #31325]
en: Playlist options
ja_JP: プレイリストオプション

[ctx: #31326]
en: Created
ja_JP: 制作日

[ctx: #31327]
en: Resolution
ja_JP: 解像度

[ctx: #31328]
en: Recently added
ja_JP: 最近追加

[ctx: #31329]
en: [B]Timer set![/B] [COLOR=grey2] - System auto shutdown in[/COLOR]
ja_JP: [B]タイマーセット完了![/B] [COLOR=grey2] - システムがシャットダウンします[/COLOR]

[ctx: #31330]
en: Click button to play[CR][CR]movie trailer
ja_JP: ボタンを押して再生[CR][CR]映画予告編

[ctx: #31331]
en: Album details
ja_JP: アルバム詳細

[ctx: #31351]
en: Pause
ja_JP: 一時停止

[ctx: #31352]
en: Stop
ja_JP: 停止

[ctx: #31353]
en: Fast forward
ja_JP: 早送り

[ctx: #31354]
en: Rewind
ja_JP: 巻き戻し

[ctx: #31355]
en: Movie menu
ja_JP: ムービーメニュー

[ctx: #31356]
en: Download subtitles
ja_JP: 字幕をダウンロード

[ctx: #31360]
en: Watch as 2D
ja_JP: 2D で観る

[ctx: #31361]
en: Change mode
ja_JP: モードを変更

[ctx: #31362]
en: Enabled
ja_JP: 有効

[ctx: #31411]
en: First run help...
ja_JP: 初回起動時のヘルプ...

[ctx: #31412]
en: This tab signifies that there is a menu off to the side of this window that contains extra options for this section. To access the menu, navigate to the left with your remote control or keyboard or place your mouse pointer over the tab. [CR][CR]Click "OK" to close this dialogue. It will not appear again.
ja_JP: このタブはウィンドウの端に追加オプションメニューがある事を示しています。このメニューにアクセスするには、リモコンやキーボードで左端に移動するか、マウスポインターをタブの上にのせます。[CR][CR]このダイアログを閉じるには、「OK」を選択してください。このメッセージは再び表示されません。

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
ja_JP: ローカルの字幕が利用可能

[ctx: #31420]
en: Login
ja_JP: ログイン

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
ja_JP: Kodi ユーザープロファイルを選択して[CR]ログインしてください

[ctx: #31422]
en: Show or hide the login screen at startup.
ja_JP: 起動時にログイン画面を表示または非表示する

[ctx: #31423]
en: Select the profile that will be used at startup when the login screen is disabled.
ja_JP: ログイン画面が無効になっている状態の時、起動時に使用されるプロファイルを選択してください。

[ctx: #31430]
en: [B]PLAYER SETTINGS[/B][CR][CR]Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
ja_JP: [B]プレイヤー設定[/B][CR][CR]再生時に使用できるアクションを設定・メディアコンテンツを再生する方法を設定

[ctx: #31431]
en: [B]LIBRARY SETTINGS[/B][CR][CR]Configure how the library/file views display media content ·  Configure how library lists/views are navigated · Configure the media database options
ja_JP: [B]ライブラリ設定[/B][CR][CR]ライブラリ/ファイルやメディアコンテンツの設定・ライブラリの表示に関する設定・メディアデータベースの設定

[ctx: #31432]
en: [B]PVR SETTINGS[/B][CR][CR]Configure how the channels & guide are managed  · Configure how Live TV and recordings are managed
ja_JP: [B]PVR設定[/B][CR][CR]チャンネルや番組表の管理設定・Live TVや録画番組の管理設定

[ctx: #31433]
en: [B]ADD-ONS SETTINGS[/B][CR][CR]Configure your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv
ja_JP: [B]アドオン設定[/B][CR][CR]インストール済のアドオン設定・kodi.tvからアドオンのブラウズやインストール

[ctx: #31434]
en: [B]SERVICES SETTINGS[/B][CR][CR]Configure & manage media sharing services · Configure web server · Configure & manage the weather service
ja_JP: [B]サービス設定[/B][CR][CR]メディア共有サービスの管理と設定・Webサーバー設定・天気サービスの管理と設定

[ctx: #31435]
en: [B]SYSTEM SETTINGS[/B][CR][CR]Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving· Configure logging
ja_JP: [B]システム設定[/B][CR][CR]ディスプレイ設定・オーディオ設定・インターネットアクセス設定・省電力設定・ログイン設定

[ctx: #31436]
en: [B]INTERFACE SETTINGS[/B][CR][CR]Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
ja_JP: [B]インターフェース設定[/B][CR][CR]スキン設定・地域設定・コントロール設定・スクリーンセーバー設定・マスターロック設定

[ctx: #31501]
en: Scheduled time
ja_JP: スケジュール時刻

[ctx: #31502]
en: TV
ja_JP: テレビ

[ctx: #31503]
en: Add group
ja_JP: グループの追加

[ctx: #31504]
en: Rename group
ja_JP: グループの名称変更

[ctx: #31505]
en: Delete group
ja_JP: グループの削除

[ctx: #31506]
en: Available[CR]Groups
ja_JP: 利用可能な[CR]グループ

[ctx: #31509]
en: Channel group
ja_JP: チャンネルグループ

[ctx: #31510]
en: Timer set
ja_JP: タイマーの設定

[ctx: #31511]
en: Channel options
ja_JP: チャンネルオプション

[ctx: #31901]
en: 36-hour forecast
ja_JP: 36時間予報

[ctx: #31902]
en: Hourly forecast
ja_JP: 1時間ごとの予報

[ctx: #31903]
en: Weekend forecast
ja_JP: 週末の予報

[ctx: #31904]
en: Daily forecast
ja_JP: 1日ごとの予報

[ctx: #31905]
en: Forecast
ja_JP: 予報

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
ja_JP: 天気予報データ取得中...

[ctx: #31910]
en: Maps
ja_JP: マップ

[ctx: #31950]
en: WEATHER
ja_JP: 天気

[ctx: #31951]
en: PICTURES
ja_JP: ピクチャ

[ctx: #31952]
en: TV
ja_JP: テレビ

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
ja_JP: ビデオ

[ctx: #31954]
en: MOVIES
ja_JP: 映画

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
ja_JP: テレビ番組

[ctx: #31956]
en: MUSIC
ja_JP: ミュージック

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
ja_JP: ディスク再生

[ctx: #31959]
en: SYSTEM
ja_JP: システム

[ctx: #31960]
en: RADIO
ja_JP: ラジオ

[ctx: #31963]
en: Profile name
ja_JP: プロファイル名
