KODI Main - en to it_IT translation catalogue (137 entries)

[ctx: #31000]
en: Change your
it_IT: Cambia Il Tuo

[ctx: #31001]
en: GAMES
it_IT: GIOCHI

[ctx: #31002]
en: [B]GAME SETTINGS[/B][CR][CR]Configure rewind support & options ·  Configure keyboard use and number of keyboard players
it_IT: [B]IMPOSTAZIONI GIOCHI[/B][CR][CR]Configura il supporto al riavvolgimento e le opzioni ·  Configura l'uso della tastiera e il numero di giocatori tastiera

[ctx: #31003]
en: Power options
it_IT: Opzioni Alimentazione

[ctx: #31004]
en: Working...
it_IT: Attendere...

[ctx: #31005]
en: Hide information
it_IT: Nascondi Informazioni

[ctx: #31006]
en: View options
it_IT: Opzioni di visione

[ctx: #31007]
en: Video process information
it_IT: Informazioni elaborazione video

[ctx: #31008]
en: Full screen
it_IT: Schermo Intero

[ctx: #31009]
en: Total duration
it_IT: Durata totale

[ctx: #31010]
en: Hardware decoding
it_IT: Decodifica Hardware

[ctx: #31011]
en: Inactive
it_IT: Inattivo

[ctx: #31013]
en: Audio process information
it_IT: Informazioni elaborazione audio

[ctx: #31014]
en: Memory used
it_IT: Memoria usata

[ctx: #31015]
en: Minute
it_IT: Minuto

[ctx: #31023]
en: Playing
it_IT: In riproduzione

[ctx: #31024]
en: Page
it_IT: Pagina

[ctx: #31025]
en: Items
it_IT: Oggetti

[ctx: #31026]
en: Misc options
it_IT: Opzioni varie

[ctx: #31027]
en: Location
it_IT: Località

[ctx: #31028]
en: Poster wrap
it_IT: Poster

[ctx: #31031]
en: Pic thumbs
it_IT: Miniature immagini

[ctx: #31032]
en: Image wrap
it_IT: Immagine

[ctx: #31033]
en: Info
it_IT: Informazioni

[ctx: #31039]
en: Actions
it_IT: Azioni

[ctx: #31040]
en: Now playing
it_IT: In riproduzione

[ctx: #31042]
en: PLAYING
it_IT: IN RIPRODUZIONE

[ctx: #31043]
en: PAUSED
it_IT: IN PAUSA

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
it_IT: AVANTI VELOCE

[ctx: #31045]
en: REWIND
it_IT: INDIETRO

[ctx: #31046]
en: SEEKING
it_IT: RICERCA

[ctx: #31048]
en: Visualisation presets
it_IT: Stili Predefiniti di Visualizzazione

[ctx: #31049]
en: End time
it_IT: Ora fine

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
it_IT: Ordina: Crescente

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
it_IT: Ordina: Decrescente

[ctx: #31055]
en: Open playlist
it_IT: Apri la playlist

[ctx: #31056]
en: Save playlist
it_IT: Salva la playlist

[ctx: #31057]
en: Close playlist
it_IT: Chiudi la playlist

[ctx: #31058]
en: System music files
it_IT: Suoni di sistema

[ctx: #31059]
en: Current playlist
it_IT: Playlist corrente

[ctx: #31061]
en: Current selected
it_IT: Attualmente Selezionato

[ctx: #31101]
en: Home screen options
it_IT: Opzioni pagina iniziale

[ctx: #31102]
en: Background
it_IT: Sfondo

[ctx: #31103]
en: Show "Paused" in picture slideshow
it_IT: Mostra "In pausa" durante la presentazione delle immagini

[ctx: #31104]
en: Play trailers in a window [COLOR=grey3](Video information dialogue only)[/COLOR]
it_IT: Mostra trailer in una finestra [COLOR=grey3](Solo finestra di dialogo Informazioni video)[/COLOR]

[ctx: #31106]
en: Miscellaneous options
it_IT: Opzioni varie

[ctx: #31107]
en: Hide flagging read from video filenames [COLOR=grey3](e.g. Blu-ray, HD-DVD)[/COLOR]
it_IT: Nascondi la spunta letto dai nomi dei file video [COLOR=grey3](es. Blu-ray, HD-DVD)[/COLOR]

[ctx: #31108]
en: Hide main menu buttons
it_IT: Nascondi i pulsanti del Menù Principale

[ctx: #31109]
en: Enable custom background
it_IT: Attiva gli sfondi personalizzati

[ctx: #31110]
en: Background path:
it_IT: Percorso sfondo:

[ctx: #31111]
en: Hide
it_IT: Nascondi

[ctx: #31112]
en: Options
it_IT: Opzioni

[ctx: #31116]
en: Show recently added albums
it_IT: Mostra Album aggiunti di recente

[ctx: #31117]
en: Show recently added videos
it_IT: Mostra Video aggiunti di recente

[ctx: #31119]
en: Hide background fanart
it_IT: Nascondi Sfondo Fanart

[ctx: #31122]
en: Hide EPG if RDS is present on channel window
it_IT: Nascondi l'EPG se è presente l'RDS nella finestra del canale

[ctx: #31124]
en: Show background "Now playing" video
it_IT: Mostra Sfondo Video "In Riproduzione"

[ctx: #31125]
en: Show background "Now playing" visualisation
it_IT: Mostra Sfondo Visualizzazione "In Riproduzione"

[ctx: #31128]
en: Lyrics
it_IT: Testi canzoni

[ctx: #31129]
en: Hide fanart in full screen visualisation
it_IT: Nascondi Fanart nella visualizzazione a schermo intero

[ctx: #31132]
en: Lyrics add-on
it_IT: Add-on Testi

[ctx: #31134]
en: Home page "Videos" submenu
it_IT: Sottomenù "Video" Pagina Iniziale

[ctx: #31135]
en: Home page "Music" submenu
it_IT: Sottomenù "Musica" Pagina Iniziale

[ctx: #31136]
en: Home page "Pictures" submenu
it_IT: Sottomenù "Immagini" Pagina Iniziale

[ctx: #31140]
en: Music OSD
it_IT: OSD Musica

[ctx: #31142]
en: Settings level
it_IT: Livello impostazioni

[ctx: #31200]
en: Shortcuts
it_IT: Collegamenti

[ctx: #31203]
en: Choose your song
it_IT: Scegli la tua canzone

[ctx: #31205]
en: Lyrics source
it_IT: Sorgente Testi

[ctx: #31206]
en: Found
it_IT: Trovato

[ctx: #31207]
en: Find more items
it_IT: Trova altri elementi

[ctx: #31208]
en: Upcoming episodes
it_IT: Prossimi Episodi

[ctx: #31300]
en: Current temperature
it_IT: Temperatura attuale

[ctx: #31301]
en: Last updated
it_IT: Ultimo aggiornamento

[ctx: #31303]
en: Data provider
it_IT: Fornitore dei dati

[ctx: #31308]
en: Movie details
it_IT: Dettagli Film

[ctx: #31309]
en: Memory used:
it_IT: Memoria usata:

[ctx: #31310]
en: Track number
it_IT: Numero traccia

[ctx: #31319]
en: Selected profile
it_IT: Profilo selezionato

[ctx: #31320]
en: Last logged in
it_IT: Ultimo login

[ctx: #31322]
en: Aired
it_IT: Trasmessa

[ctx: #31325]
en: Playlist options
it_IT: Opzioni Playlist

[ctx: #31326]
en: Created
it_IT: Creato

[ctx: #31327]
en: Resolution
it_IT: Risoluzione

[ctx: #31328]
en: Recently added
it_IT: Aggiunti di recente

[ctx: #31329]
en: [B]Timer set![/B] [COLOR=grey2] - System auto shutdown in[/COLOR]
it_IT: [B]Timer impostato![/B] [COLOR=grey2] - Il sistema verrà spento in[/COLOR]

[ctx: #31330]
en: Click button to play[CR][CR]movie trailer
it_IT: Premi per riprodurre[CR][CR]il trailer del film

[ctx: #31331]
en: Album details
it_IT: Dettagli Album

[ctx: #31351]
en: Pause
it_IT: Pausa

[ctx: #31353]
en: Fast forward
it_IT: Avanti veloce

[ctx: #31354]
en: Rewind
it_IT: Indietro

[ctx: #31355]
en: Movie menu
it_IT: Menù Filmato

[ctx: #31356]
en: Download subtitles
it_IT: Scarica Sottotitoli

[ctx: #31360]
en: Watch as 2D
it_IT: Guarda come 2D

[ctx: #31361]
en: Change mode
it_IT: Cambia modalità

[ctx: #31362]
en: Enabled
it_IT: Abilitato

[ctx: #31390]
en: Skin default
it_IT: Predefinito della skin

[ctx: #31391]
en: Skin default with no caps
it_IT: Predefinito della skin senza maiuscole

[ctx: #31392]
en: Arial based
it_IT: Basato su Arial

[ctx: #31411]
en: First run help...
it_IT: Aiuto primo avvio....

[ctx: #31412]
en: This tab signifies that there is a menu off to the side of this window that contains extra options for this section. To access the menu, navigate to the left with your remote control or keyboard or place your mouse pointer over the tab. [CR][CR]Click "OK" to close this dialogue. It will not appear again.
it_IT: Questa linguetta significa che c'è un menù a lato di questa finestra che contiene ulteriori opzioni per questa sezione. Per accedere al menù, naviga a sinistra con il tuo telecomando o tastiera, oppure posiziona il cursore del mouse sulla linguetta. [CR][CR]Clicca "OK" per chiudere questo avviso. Non apparirà nuovamente.

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
it_IT: Sottotitolo locale disponibile

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
it_IT: Scegli il tuo profilo utente Kodi[CR]per fare login e continuare

[ctx: #31422]
en: Show or hide the login screen at startup.
it_IT: Mostra o nascondi la schermata di login all'avvio.

[ctx: #31423]
en: Select the profile that will be used at startup when the login screen is disabled.
it_IT: Seleziona il profilo che sarà usato all'avvio quando la schermata di login è disabilitata.

[ctx: #31430]
en: [B]PLAYER SETTINGS[/B][CR][CR]Configure actions that can be used during playback · Configure how media content is played
it_IT: [B]IMPOSTAZIONI LETTORE[/B][CR][CR]Configura le azioni che possono essere usate durante la riproduzione · Configura come viene visualizzato il contenuto multimediale

[ctx: #31431]
en: [B]LIBRARY SETTINGS[/B][CR][CR]Configure how the library/file views display media content ·  Configure how library lists/views are navigated · Configure the media database options
it_IT: [B]IMPOSTAZIONI LIBRERIA[/B][CR][CR]Configura la visualizzazione del contenuto delle viste file/libreria · Configura la navigazione delle liste/viste libreria · Configura le opzioni dei database multimediali

[ctx: #31432]
en: [B]PVR SETTINGS[/B][CR][CR]Configure how the channels & guide are managed  · Configure how Live TV and recordings are managed
it_IT: [B]IMPOSTAZIONI PVR[/B][CR][CR]Configura la gestione dei Canali e delle Guide · Configura la gestione della TV e delle Registrazioni

[ctx: #31433]
en: [B]ADD-ONS SETTINGS[/B][CR][CR]Configure your installed add-ons · Browse for and install add-ons from kodi.tv
it_IT: [B]IMPOSTAZIONI ADD-ON[/B][CR][CR]Configura gli Add-on installati · Sfoglia e installa Add-on da kodi.tv

[ctx: #31434]
en: [B]SERVICES SETTINGS[/B][CR][CR]Configure & manage media sharing services · Configure web server · Configure & manage the weather service
it_IT: [B]IMPOSTAZIONI SERVIZI[/B][CR][CR]Configura e gestisci i servizi di condivisione multimediale · Configura il web server · Configura e gestisci il servizio meteo

[ctx: #31435]
en: [B]SYSTEM SETTINGS[/B][CR][CR]Configure display · Configure audio · Configure internet access · Configure power saving· Configure logging
it_IT: [B]IMPOSTAZIONI SISTEMA[/B][CR][CR]Configura il display · Configura l'audio · Configura l'accesso a internet · Configura il risparmio energetico · Configura il logging

[ctx: #31436]
en: [B]INTERFACE SETTINGS[/B][CR][CR]Configure skin · Configure region · Configure control · Configure screensaver · Configure master lock
it_IT: [B]IMPOSTAZIONI INTERFACCIA[/B][CR][CR]Configura la skin · Configura la regione · Configura i controlli · Configura lo screensaver · Configura il master lock

[ctx: #31501]
en: Scheduled time
it_IT: Ora programmata

[ctx: #31503]
en: Add group
it_IT: Aggiungi gruppo

[ctx: #31504]
en: Rename group
it_IT: Rinomina gruppo

[ctx: #31505]
en: Delete group
it_IT: Cancella gruppo

[ctx: #31506]
en: Available[CR]Groups
it_IT: Gruppi[CR]disponibili

[ctx: #31509]
en: Channel group
it_IT: Gruppo Canali

[ctx: #31510]
en: Timer set
it_IT: Timer impostato

[ctx: #31511]
en: Channel options
it_IT: Opzioni Canali

[ctx: #31901]
en: 36-hour forecast
it_IT: Previsioni a 36 ore

[ctx: #31902]
en: Hourly forecast
it_IT: Previsioni orarie

[ctx: #31903]
en: Weekend forecast
it_IT: Previsioni per il weekend

[ctx: #31904]
en: Daily forecast
it_IT: Previsioni giornaliere

[ctx: #31905]
en: Forecast
it_IT: Previsioni

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
it_IT: Recupero informazioni previsioni...

[ctx: #31910]
en: Maps
it_IT: Mappe

[ctx: #31950]
en: WEATHER
it_IT: METEO

[ctx: #31951]
en: PICTURES
it_IT: IMMAGINI

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
it_IT: VIDEO

[ctx: #31954]
en: MOVIES
it_IT: FILM

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
it_IT: SERIE TV

[ctx: #31956]
en: MUSIC
it_IT: MUSICA

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
it_IT: RIPRODUCI DISCO

[ctx: #31959]
en: SYSTEM
it_IT: SISTEMA

[ctx: #31962]
en: Choose kind of profile identification
it_IT: Scegli il tipo di indentificazione del profilo

[ctx: #31963]
en: Profile name
it_IT: Nome profilo
