KODI Main - en to da_DK translation catalogue (127 entries)

[ctx: #31000]
en: Change your
da_DK: Ændre din

[ctx: #31001]
en: GAMES
da_DK: SPIL

[ctx: #31003]
en: Power options
da_DK: Strømstyring

[ctx: #31004]
en: Working...
da_DK: Arbejder...

[ctx: #31005]
en: Hide information
da_DK: Skjul information

[ctx: #31006]
en: View options
da_DK: Visningsindstillinger

[ctx: #31008]
en: Full screen
da_DK: Fuld skærm

[ctx: #31009]
en: Total duration
da_DK: Total tid

[ctx: #31010]
en: Hardware decoding
da_DK: Udstyrsafkodning

[ctx: #31011]
en: Inactive
da_DK: Inaktiv

[ctx: #31012]
en: Decoder
da_DK: Afkoder

[ctx: #31014]
en: Memory used
da_DK: Anvendt hukommelse

[ctx: #31015]
en: Minute
da_DK: Minut

[ctx: #31023]
en: Playing
da_DK: Afspiller

[ctx: #31024]
en: Page
da_DK: Side

[ctx: #31025]
en: Items
da_DK: Emner

[ctx: #31026]
en: Misc options
da_DK: Andre indstillinger

[ctx: #31027]
en: Location
da_DK: Lokalitet

[ctx: #31028]
en: Poster wrap
da_DK: Plakatvæg

[ctx: #31029]
en: Fanart
da_DK: Fankunst

[ctx: #31031]
en: Pic thumbs
da_DK: Blandet

[ctx: #31032]
en: Image wrap
da_DK: Billedvæg

[ctx: #31039]
en: Actions
da_DK: Handlinger

[ctx: #31040]
en: Now playing
da_DK: Spiller nu

[ctx: #31042]
en: PLAYING
da_DK: AFSPILLER

[ctx: #31043]
en: PAUSED
da_DK: PAUSE

[ctx: #31044]
en: FAST FORWARD
da_DK: SPOL FREM

[ctx: #31045]
en: REWIND
da_DK: SPOL TILBAGE

[ctx: #31046]
en: SEEKING
da_DK: SØGER

[ctx: #31048]
en: Visualisation presets
da_DK: Visualiserings-forudindstillinger

[ctx: #31049]
en: End time
da_DK: Sluttidspunkt

[ctx: #31050]
en: Sort: Ascending
da_DK: Sorter: Stigende

[ctx: #31051]
en: Sort: Descending
da_DK: Sorter: Faldende

[ctx: #31055]
en: Open playlist
da_DK: Åbn playliste

[ctx: #31056]
en: Save playlist
da_DK: Gem playliste

[ctx: #31057]
en: Close playlist
da_DK: Luk playliste

[ctx: #31058]
en: System music files
da_DK: Musikfiler til systemet

[ctx: #31059]
en: Current playlist
da_DK: Igangværende playliste

[ctx: #31061]
en: Current selected
da_DK: Nuværende valgte

[ctx: #31101]
en: Home screen options
da_DK: Indstillinger til hjemmeskærmen

[ctx: #31102]
en: Background
da_DK: Baggrund

[ctx: #31103]
en: Show "Paused" in picture slideshow
da_DK: Vis "PAUSE" i  billeddiasshow

[ctx: #31104]
en: Play trailers in a window [COLOR=grey3](Video information dialogue only)[/COLOR]
da_DK: Afspil trailere i et vindue [COLOR=grey3](Kun videoinformationsdialog)[/COLOR]

[ctx: #31106]
en: Miscellaneous options
da_DK: Diverse indstillinger

[ctx: #31107]
en: Hide flagging read from video filenames [COLOR=grey3](e.g. Blu-ray, HD-DVD)[/COLOR]
da_DK: Skjul læsning af mærker fra videoers filnavne [COLOR=grey3](Blu-ray, HD-DVD)[/COLOR]

[ctx: #31108]
en: Hide main menu buttons
da_DK: Skjul knapper i Hovedmenu

[ctx: #31109]
en: Enable custom background
da_DK: Aktiver brugerdefineret baggrund

[ctx: #31110]
en: Background path:
da_DK: Sti til baggrund:

[ctx: #31111]
en: Hide
da_DK: Skjul

[ctx: #31112]
en: Options
da_DK: Indstillinger

[ctx: #31116]
en: Show recently added albums
da_DK: Vis nyligt tilføjede Albummer

[ctx: #31117]
en: Show recently added videos
da_DK: Vis nyligt tilføjede Videoer

[ctx: #31119]
en: Hide background fanart
da_DK: Skjul baggrundsfankunst

[ctx: #31122]
en: Hide EPG if RDS is present on channel window
da_DK: Skjul EPG hvis RDS er til stede på kanalvindue

[ctx: #31124]
en: Show background "Now playing" video
da_DK: Vis "Spiller nu" i baggrunden for videoer

[ctx: #31125]
en: Show background "Now playing" visualisation
da_DK: Vis "Spiller nu" visualisering i baggrunden

[ctx: #31128]
en: Lyrics
da_DK: Sangtekster

[ctx: #31129]
en: Hide fanart in full screen visualisation
da_DK: Skjul Fanart i fuldskærmsvisning

[ctx: #31132]
en: Lyrics add-on
da_DK: Add-on til Sangtekster

[ctx: #31134]
en: Home page "Videos" submenu
da_DK: Undermenu til Videoer på Hjemmeskærmen

[ctx: #31135]
en: Home page "Music" submenu
da_DK: Undermenu til Musik på Hjemmeskærmen

[ctx: #31136]
en: Home page "Pictures" submenu
da_DK: Undermenu til Billeder på Hjemmeskærmen

[ctx: #31140]
en: Music OSD
da_DK: Musik OSD

[ctx: #31142]
en: Settings level
da_DK: Indstillingsniveau

[ctx: #31200]
en: Shortcuts
da_DK: Genveje

[ctx: #31203]
en: Choose your song
da_DK: Vælg din sang

[ctx: #31205]
en: Lyrics source
da_DK: Kilde til Sangtekster

[ctx: #31206]
en: Found
da_DK: Fundet

[ctx: #31207]
en: Find more items
da_DK: Find flere Emner

[ctx: #31208]
en: Upcoming episodes
da_DK: Kommende Afsnit

[ctx: #31300]
en: Current temperature
da_DK: Ønsket temperatur

[ctx: #31301]
en: Last updated
da_DK: Sidst Opdateret

[ctx: #31303]
en: Data provider
da_DK: Dataleverandør

[ctx: #31308]
en: Movie details
da_DK: Filmdetaljer

[ctx: #31309]
en: Memory used:
da_DK: Hukommelse i brug:

[ctx: #31310]
en: Track number
da_DK: Spornummer

[ctx: #31319]
en: Selected profile
da_DK: Valgt Profil

[ctx: #31320]
en: Last logged in
da_DK: Sidst logget ind

[ctx: #31322]
en: Aired
da_DK: Sendt

[ctx: #31325]
en: Playlist options
da_DK: Playlisteindstillinger

[ctx: #31326]
en: Created
da_DK: Oprettet

[ctx: #31327]
en: Resolution
da_DK: Opløsning

[ctx: #31328]
en: Recently added
da_DK: Nyligt tilføjet

[ctx: #31329]
en: [B]Timer set![/B] [COLOR=grey2] - System auto shutdown in[/COLOR]
da_DK: [B]Optagelse indstillet![/B] [COLOR=grey2] - Systemet lukker ned om[/COLOR]

[ctx: #31330]
en: Click button to play[CR][CR]movie trailer
da_DK: Klik på en knap for at afspille[CR][CR]Filmtrailer

[ctx: #31331]
en: Album details
da_DK: Albumdetaljer

[ctx: #31353]
en: Fast forward
da_DK: Spol Frem

[ctx: #31354]
en: Rewind
da_DK: Spol Tilbage

[ctx: #31355]
en: Movie menu
da_DK: Filmmenu

[ctx: #31356]
en: Download subtitles
da_DK: Hent Undertekster

[ctx: #31360]
en: Watch as 2D
da_DK: Se i 2D

[ctx: #31361]
en: Change mode
da_DK: Skift tilstand

[ctx: #31362]
en: Enabled
da_DK: Aktiveret

[ctx: #31390]
en: Skin default
da_DK: Skinnets standard

[ctx: #31391]
en: Skin default with no caps
da_DK: Skinnets standard uden store bogstaver

[ctx: #31392]
en: Arial based
da_DK: Baseret på Arial

[ctx: #31411]
en: First run help...
da_DK: Prøv først hjælp...

[ctx: #31412]
en: This tab signifies that there is a menu off to the side of this window that contains extra options for this section. To access the menu, navigate to the left with your remote control or keyboard or place your mouse pointer over the tab. [CR][CR]Click "OK" to close this dialogue. It will not appear again.
da_DK: Dette faneblad indikerer, at der er en menu i siden af dette vindue, som indeholder ekstra indstillinger til denne sektion.
    For at få adgang til denne menu, skal du navigere til venstre  med din fjernbetjening eller dit tastatur. Du kan også placere din musemarkør over fanebladet. [CR][CR]Tryk "Ok" for at lukke denne dialog. Den dukker ikke op igen.

[ctx: #31413]
en: Local subtitle available
da_DK: Undertekster på lokalt sprog tilgængelig

[ctx: #31421]
en: Select your Kodi user profile[CR]to login and continue
da_DK: Vælg din Kodi brugerprofil[CR]for at logge ind og fortsætte

[ctx: #31422]
en: Show or hide the login screen at startup.
da_DK: Vise eller skjule login-skærmen ved opstart.

[ctx: #31423]
en: Select the profile that will be used at startup when the login screen is disabled.
da_DK: Vælg den profil, der skal bruges ved opstart, når login-skærmen er deaktiveret.

[ctx: #31501]
en: Scheduled time
da_DK: Planlagt tid

[ctx: #31503]
en: Add group
da_DK: Tilføj Gruppe

[ctx: #31504]
en: Rename group
da_DK: Omdøb Gruppe

[ctx: #31505]
en: Delete group
da_DK: Slet Gruppe

[ctx: #31506]
en: Available[CR]Groups
da_DK: Tilgængelige[CR]Grupper

[ctx: #31509]
en: Channel group
da_DK: Kanalgruppe

[ctx: #31510]
en: Timer set
da_DK: Indstil Optagelse

[ctx: #31511]
en: Channel options
da_DK: Kanalindstillinger

[ctx: #31901]
en: 36-hour forecast
da_DK: 36 timers vejrudsigt

[ctx: #31902]
en: Hourly forecast
da_DK: Vejrudsigt de næste timer

[ctx: #31903]
en: Weekend forecast
da_DK: Vejrudsigt for weekenden

[ctx: #31904]
en: Daily forecast
da_DK: Vejrudsigten for i dag

[ctx: #31905]
en: Forecast
da_DK: Vejrudsigt

[ctx: #31909]
en: Fetching forecast info...
da_DK: Henter vejrudsigt...

[ctx: #31910]
en: Maps
da_DK: Kort

[ctx: #31950]
en: WEATHER
da_DK: VEJR

[ctx: #31951]
en: PICTURES
da_DK: BILLEDER

[ctx: #31953]
en: VIDEOS
da_DK: VIDEOER

[ctx: #31954]
en: MOVIES
da_DK: FILM

[ctx: #31955]
en: TV SHOWS
da_DK: TV-SERIER

[ctx: #31956]
en: MUSIC
da_DK: MUSIK

[ctx: #31958]
en: PLAY DISC
da_DK: AFSPIL PLADE

[ctx: #31961]
en: Timeshift
da_DK: Tidsforskydning

[ctx: #31963]
en: Profile name
da_DK: Profilnavn

[ctx: #31964]
en: Profile avatar
da_DK: Profilavatar
