XBMC Addons - en to pt translation catalogue (45 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Get info for TV Shows Next Aired.
pt: Obter info para Próximas Exibições de Séries TV.

[ctx: Addon Description]
en: Get info for TV Shows Next Aired. You'll never miss one again.
pt: Obter info para Próximas Exibições de Séries TV. Nunca mais vai perder uma.

[ctx: #32000]
en: Display
pt: Ecrã

[ctx: #32001]
en: Thumbnail type
pt: Tipo de miniatura

[ctx: #32002]
en: Download banners (Artwork Downloader required)
pt: Transferir faixas (necessita do Artwork Downloader)

[ctx: #32003]
en: Download logos (Artwork Downloader required)
pt: Transferir logotipos (necessita do Artwork Downloader)

[ctx: #32004]
en: Enable background fanart
pt: Activar fanart de fundo

[ctx: #32005]
en: Enable 16:9 preview thumbs
pt: Miniaturas de pré-visualização em 16:9

[ctx: #32006]
en: Download 16:9 preview thumbs (Artwork Downloader required)
pt: Transferir miniaturas de pré-visualização em 16:9 (necessita do Artwork Downloader)

[ctx: #32007]
en: Update the TV information now
pt: Actualizar a informação de TV agora

[ctx: #32008]
en: Download TV information:
pt: Transferir informação de TV:

[ctx: #32009]
en: In the background every [N] hours
pt: Em segundo plano, a cada [N] horas

[ctx: #32010]
en: On entering the guide if data is over [N] hours old
pt: Ao entrar no guia, se os dados tiverem mais de [N] horas

[ctx: #32011]
en: Download posters (Artwork Downloader required)
pt: Transferir pósteres (necessita do Artwork Downloader)

[ctx: #32012]
en: **Reset all data** and update the TV information now
pt: **Repor os dados iniciais** e actualizar a informação TV agora

[ctx: #32013]
en: Show All TV Shows for home screen (needs skin Support)
pt: Exibir Todas as Séries TV no ecrã principal (precisa de tema compatível)

[ctx: #32014]
en: Use day-of-week and month names in dates instead of just numbers (for a skin that needs help)
pt: Usar nomes de dia-de-semana e meses nas datas, em vez de números (se o tema precisar)

[ctx: #32015]
en: Number of next-aired days to include in the TV Guide
pt: Número de dias de próximas exibições a incluir no Guia TV

[ctx: #32016]
en: Start the TV Guide week based on Today instead of Monday
pt: Iniciar a semana do Guia TV com base em Hoje em vez de Segunda

[ctx: #32017]
en: Include Yesterday in the Today-style TV Guide
pt: Incluir Ontem na vista de Hoje do Guia TV

[ctx: #32018]
en: Yesterday
pt: Ontem

[ctx: #32019]
en: TV Guide
pt: Guia TV

[ctx: #32020]
en: Advanced Options:
pt: Opções Avançadas

[ctx: #32021]
en: Extra shows (TVDB ID numbers)
pt: Programas extra (números TVDB ID)

[ctx: #32022]
en: Omit shows (TVDB ID numbers)
pt: Omitir programas (números TVDB ID)

[ctx: #32023]
en: Ignore "Specials" (requires a reset)
pt: Ignorar "Especiais" (requere um reinício)

[ctx: #32024]
en: Search language on TVDB
pt: Procurar idioma no TVDB

[ctx: #32101]
en: TV Show - Next Aired
pt: Série TV - Próxima Exibição

[ctx: #32102]
en: Getting information...
pt: Obtendo informações...

[ctx: #32103]
en: CANCELLED
pt: CANCELADO

[ctx: #32104]
en: Operation cancelled by user.
pt: Operação cancelada pelo utilizador.

[ctx: #32105]
en: ABORTED due to fetch failures
pt: CANCELADO devido a falhas na obtenção de dados

[ctx: #32106]
en: The update failed (we'll retry again later).
pt: A actualização falhou (voltaremos a tentar mais tarde).

[ctx: #32201]
en: Returning Series
pt: Série em Reposição

[ctx: #32202]
en: Cancelled/Ended
pt: Cancelada/Terminada

[ctx: #32203]
en: TBD/On The Bubble
pt: A Confirmar/Incerto

[ctx: #32204]
en: In Development
pt: Em Produção

[ctx: #32205]
en: New Series
pt: Nova Série

[ctx: #32206]
en: Never Aired
pt: Nunca Exibida

[ctx: #32207]
en: Final Season
pt: Última Temporada

[ctx: #32208]
en: On Hiatus
pt: Em Hiato

[ctx: #32209]
en: Pilot Ordered
pt: Episódio-Piloto Encomendado

[ctx: #32210]
en: Pilot Rejected
pt: Episódio-Piloto Rejeitado

[ctx: #32211]
en: Cancelled
pt: Cancelada

[ctx: #32212]
en: Ended
pt: Terminou a
