XBMC Addons - en to pt_BR translation catalogue (45 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Get info for TV Shows Next Aired.
pt_BR: Saiba sobre próximas exibições de séries de TV.

[ctx: Addon Description]
en: Get info for TV Shows Next Aired. You'll never miss one again.
pt_BR: Saiba sobre próximas exibições de séries de TV. Você nunca perderá um episódio.

[ctx: #32000]
en: Display
pt_BR: Exibir

[ctx: #32001]
en: Thumbnail type
pt_BR: Tipo de miniatura

[ctx: #32002]
en: Download banners (Artwork Downloader required)
pt_BR: Baixar banners (Requer Artwork Downloader)

[ctx: #32003]
en: Download logos (Artwork Downloader required)
pt_BR: Baixar logos (Requer Artwork Downloader)

[ctx: #32004]
en: Enable background fanart
pt_BR: Ligar background fanart

[ctx: #32005]
en: Enable 16:9 preview thumbs
pt_BR: Habilitar miniaturas 16:9

[ctx: #32006]
en: Download 16:9 preview thumbs (Artwork Downloader required)
pt_BR: Baixar miniaturas 16:9 (Requer Artwork Downloader)

[ctx: #32007]
en: Update the TV information now
pt_BR: Atualizar informação de seriados de TV agora

[ctx: #32008]
en: Download TV information:
pt_BR: Transferir informação TV:

[ctx: #32009]
en: In the background every [N] hours
pt_BR: No background a cada [N] horas

[ctx: #32010]
en: On entering the guide if data is over [N] hours old
pt_BR: Entrar no guia se dados estiverem [N] horas defasados

[ctx: #32011]
en: Download posters (Artwork Downloader required)
pt_BR: Baixar cartazes (requer Artwork Downloader)

[ctx: #32012]
en: **Reset all data** and update the TV information now
pt_BR: ** Resetar todos os dados ** e atualizar as informações de seriados TV agora

[ctx: #32013]
en: Show All TV Shows for home screen (needs skin Support)
pt_BR: Mostrar Todas as Séries de TV na tela inicial (necessita de suporte pela skin)

[ctx: #32014]
en: Use day-of-week and month names in dates instead of just numbers (for a skin that needs help)
pt_BR: Usar dias-da-semana e os nomes dos meses nas datas, ao invés de apenas números (para skins  que precisem deste tipo de ajuda)

[ctx: #32015]
en: Number of next-aired days to include in the TV Guide
pt_BR: Número de dias com Próximos Episódios a serem incluídos no Guia de TV

[ctx: #32016]
en: Start the TV Guide week based on Today instead of Monday
pt_BR: Iniciar o guia de TV semanal baseado no dia de hoje ao invés de segunda-feira

[ctx: #32017]
en: Include Yesterday in the Today-style TV Guide
pt_BR: Incluir Ontem no Guia de TV Estilo-Hoje

[ctx: #32018]
en: Yesterday
pt_BR: Ontem

[ctx: #32019]
en: TV Guide
pt_BR: Guia de TV

[ctx: #32020]
en: Advanced Options:
pt_BR: Opções Avançadas

[ctx: #32021]
en: Extra shows (TVDB ID numbers)
pt_BR: Apresentar Seriados (Números ID TVDB)

[ctx: #32022]
en: Omit shows (TVDB ID numbers)
pt_BR: Omitir Seriados (Números ID TVDB)

[ctx: #32023]
en: Ignore "Specials" (requires a reset)
pt_BR: Ignorar "Especiais" (requer um reset)

[ctx: #32024]
en: Search language on TVDB
pt_BR: Idioma para procurar no TVDB

[ctx: #32101]
en: TV Show - Next Aired
pt_BR: TV Show - Próxima Exibição

[ctx: #32102]
en: Getting information...
pt_BR: Obtendo informações...

[ctx: #32103]
en: CANCELLED
pt_BR: CANCELADA

[ctx: #32104]
en: Operation cancelled by user.
pt_BR: Operação cancelada pelo usuário.

[ctx: #32105]
en: ABORTED due to fetch failures
pt_BR: INTERROMPIDO devido a falhas nas buscas

[ctx: #32106]
en: The update failed (we'll retry again later).
pt_BR: Atualização falhou (Irei Tentar novamente mais tarde).

[ctx: #32201]
en: Returning Series
pt_BR: Série em retorno

[ctx: #32202]
en: Cancelled/Ended
pt_BR: Cancelada/Finalizada

[ctx: #32203]
en: TBD/On The Bubble
pt_BR: Não definido/Por um fio

[ctx: #32204]
en: In Development
pt_BR: Em desenvolvimento

[ctx: #32205]
en: New Series
pt_BR: Série nova

[ctx: #32206]
en: Never Aired
pt_BR: Inédito

[ctx: #32207]
en: Final Season
pt_BR: Temporada final

[ctx: #32208]
en: On Hiatus
pt_BR: Em hiato

[ctx: #32209]
en: Pilot Ordered
pt_BR: Piloto encomendado

[ctx: #32210]
en: Pilot Rejected
pt_BR: Piloto rejeitado

[ctx: #32211]
en: Cancelled
pt_BR: Cancelada

[ctx: #32212]
en: Ended
pt_BR: Finalizada
