XBMC Addons - en to pl translation catalogue (45 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Get info for TV Shows Next Aired.
pl: Pobieraj informacje o odcinkach seriali wkrótce na antenie.

[ctx: Addon Description]
en: Get info for TV Shows Next Aired. You'll never miss one again.
pl: Pobieraj informacje o odcinkach seriali wkrótce na antenie. Nigdy już żadnego nie przegapisz.

[ctx: #32000]
en: Display
pl: Ekran

[ctx: #32001]
en: Thumbnail type
pl: Rodzaj miniatury

[ctx: #32002]
en: Download banners (Artwork Downloader required)
pl: Pobieraj banery (wymaga dodatku Artwork Downloader)

[ctx: #32003]
en: Download logos (Artwork Downloader required)
pl: Pobieraj loga (wymaga wtyczki Artwork Downloader)

[ctx: #32004]
en: Enable background fanart
pl: Używaj fototapety w roli tła

[ctx: #32005]
en: Enable 16:9 preview thumbs
pl: Uzywaj miniatur 16:9

[ctx: #32006]
en: Download 16:9 preview thumbs (Artwork Downloader required)
pl: Pobieraj miniatur 16:9 (wymaga wtyczki Artwork Downloader)

[ctx: #32007]
en: Update the TV information now
pl: Aktualizuj informacje TV

[ctx: #32008]
en: Download TV information:
pl: Pobierz informacje TV:

[ctx: #32009]
en: In the background every [N] hours
pl: W tle, co [N] godzin

[ctx: #32010]
en: On entering the guide if data is over [N] hours old
pl: Po wejściu do przewodnika,  jeśli dane są starsze niż [N] godzin

[ctx: #32011]
en: Download posters (Artwork Downloader required)
pl: Pobieraj plakaty (wymaga wtyczki Artwork Downloader)

[ctx: #32012]
en: **Reset all data** and update the TV information now
pl: **Wyczyść wszystkie dane** i zaktualizuj informacje TV

[ctx: #32013]
en: Show All TV Shows for home screen (needs skin Support)
pl: Pokazuj wszystkie seriale na ekranie startowy

[ctx: #32014]
en: Use day-of-week and month names in dates instead of just numbers (for a skin that needs help)
pl: Korzystaj z nazw dni tygodnia i nazw miesiąca,  a nie tylko liczb

[ctx: #32015]
en: Number of next-aired days to include in the TV Guide
pl: Liczba dni wyświetlanych w Przewodniku TV

[ctx: #32016]
en: Start the TV Guide week based on Today instead of Monday
pl: Dzień dzisiejszy jako początek tygodnia zamiast poniedziałku

[ctx: #32017]
en: Include Yesterday in the Today-style TV Guide
pl: M.in. Wczoraj w stylu Dziś TV Guide

[ctx: #32018]
en: Yesterday
pl: Wczoraj

[ctx: #32019]
en: TV Guide
pl: Przewodnik

[ctx: #32020]
en: Advanced Options:
pl: Opcje zaawansowane:

[ctx: #32021]
en: Extra shows (TVDB ID numbers)
pl: Seriale dodatkowe (Identyfikatory TVDB)

[ctx: #32022]
en: Omit shows (TVDB ID numbers)
pl: Seriale pomijane (Identyfikatory TVDB)

[ctx: #32023]
en: Ignore "Specials" (requires a reset)
pl: Ignoruj odcinki specjalne (wymaga resetu)

[ctx: #32024]
en: Search language on TVDB
pl: Wyszukuj języków w serwisie TVDB

[ctx: #32101]
en: TV Show - Next Aired
pl: Serial - Wkrótce na antenie

[ctx: #32102]
en: Getting information...
pl: Pobieranie informacji...

[ctx: #32103]
en: CANCELLED
pl: ANULOWANO

[ctx: #32104]
en: Operation cancelled by user.
pl: Operacja anulowana przez użytkownika.

[ctx: #32105]
en: ABORTED due to fetch failures
pl: PRZERWANE z powodu błędów pobierania

[ctx: #32106]
en: The update failed (we'll retry again later).
pl: Nieudana aktualizacja (nastąpi ponowna próba).

[ctx: #32201]
en: Returning Series
pl: Serial powracający na antenę

[ctx: #32202]
en: Cancelled/Ended
pl: Serial anulowany/zakończony

[ctx: #32203]
en: TBD/On The Bubble
pl: Serial zagrożony

[ctx: #32204]
en: In Development
pl: Serial w rozwoju

[ctx: #32205]
en: New Series
pl: Nowy serial

[ctx: #32206]
en: Never Aired
pl: Serial nigdy niewyemitowany

[ctx: #32207]
en: Final Season
pl: Sezon finałowy

[ctx: #32208]
en: On Hiatus
pl: Przerwa w emisji serialu

[ctx: #32209]
en: Pilot Ordered
pl: Pilot zamówiony

[ctx: #32210]
en: Pilot Rejected
pl: Pilot odrzucony

[ctx: #32211]
en: Cancelled
pl: Serial anulowany

[ctx: #32212]
en: Ended
pl: Serial zakończony
