XBMC Addons - en to it translation catalogue (45 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Get info for TV Shows Next Aired.
it: Ottieni info per le Serie TV trasmesse prossimamente.

[ctx: Addon Description]
en: Get info for TV Shows Next Aired. You'll never miss one again.
it: Ottieni info per le Serie TV trasmesse prossimamente. Non ne perderai più una.

[ctx: #32000]
en: Display
it: Schermo

[ctx: #32001]
en: Thumbnail type
it: Tipo anteprima

[ctx: #32002]
en: Download banners (Artwork Downloader required)
it: Scarica i banner (Richiesto Artwork Downloader)

[ctx: #32003]
en: Download logos (Artwork Downloader required)
it: Scarica i loghi (Richiesto Artwork Downloader)

[ctx: #32004]
en: Enable background fanart
it: Abilita sfondo Fanart

[ctx: #32005]
en: Enable 16:9 preview thumbs
it: Abilita anteprima miniature in 16:9

[ctx: #32006]
en: Download 16:9 preview thumbs (Artwork Downloader required)
it: Scarica anteprima miniature in 16:9 (Richiede Artwork Downloader)

[ctx: #32007]
en: Update the TV information now
it: Aggiorna ora le informazioni TV

[ctx: #32008]
en: Download TV information:
it: Download informazioni TV:

[ctx: #32009]
en: In the background every [N] hours
it: Sullo sfondo ogni [N] ore

[ctx: #32010]
en: On entering the guide if data is over [N] hours old
it: All'avvio della guida se i dati sono più vecchi di [N] ore

[ctx: #32011]
en: Download posters (Artwork Downloader required)
it: Scarica i poster (Richiesto Artwork Downloader)

[ctx: #32012]
en: **Reset all data** and update the TV information now
it: **Cancella tutti i dati** e aggiorna le informazioni TV adesso

[ctx: #32013]
en: Show All TV Shows for home screen (needs skin Support)
it: Mostra tutte le Serie TV per la schermata principale (serve il supporto della Skin)

[ctx: #32014]
en: Use day-of-week and month names in dates instead of just numbers (for a skin that needs help)
it: Usa i nomi dei giorni della settimana e del mese nelle date invece dei soli numeri (per una Skin che ha bisogno di aiuto)

[ctx: #32015]
en: Number of next-aired days to include in the TV Guide
it: Numero di giorni di prossima trasmissione da includere nella Guida TV

[ctx: #32016]
en: Start the TV Guide week based on Today instead of Monday
it: Inizia la settimana della Guida TV da Oggi invece che da Lunedì

[ctx: #32017]
en: Include Yesterday in the Today-style TV Guide
it: Includi Ieri nella Guida TV in stile Oggi

[ctx: #32018]
en: Yesterday
it: Ieri

[ctx: #32019]
en: TV Guide
it: Guida TV

[ctx: #32020]
en: Advanced Options:
it: Opzioni Avanzate:

[ctx: #32021]
en: Extra shows (TVDB ID numbers)
it: Spettacoli Extra (TVDB ID numero)

[ctx: #32022]
en: Omit shows (TVDB ID numbers)
it: Spettacoli Omit (TVDB ID numeri)

[ctx: #32023]
en: Ignore "Specials" (requires a reset)
it: Ignora "Speciali" (richiede un reset)

[ctx: #32024]
en: Search language on TVDB
it: Cerca Lingue su TVDB

[ctx: #32101]
en: TV Show - Next Aired
it: Serie TV - Trasmesse Prossimamente

[ctx: #32102]
en: Getting information...
it: Ottengo informazioni ...

[ctx: #32103]
en: CANCELLED
it: CANCELLATO

[ctx: #32104]
en: Operation cancelled by user.
it: Operazione cancellata dall'utente

[ctx: #32105]
en: ABORTED due to fetch failures
it: ERRORE dovuto ad un problema con il recupero dei dati

[ctx: #32106]
en: The update failed (we'll retry again later).
it: Aggiornamento fallito (riproveremo di nuovo piu tardi)

[ctx: #32201]
en: Returning Series
it: Serie Rinnovata

[ctx: #32202]
en: Cancelled/Ended
it: Cancellata/Finita

[ctx: #32203]
en: TBD/On The Bubble
it: Da Definirsi

[ctx: #32204]
en: In Development
it: In Produzione

[ctx: #32205]
en: New Series
it: Nuova Serie

[ctx: #32206]
en: Never Aired
it: Mai Trasmessa

[ctx: #32207]
en: Final Season
it: Stagione Finale

[ctx: #32208]
en: On Hiatus
it: In Pausa

[ctx: #32209]
en: Pilot Ordered
it: Pilota Ordinato

[ctx: #32210]
en: Pilot Rejected
it: Pilota Rigettato

[ctx: #32211]
en: Cancelled
it: Cancellata

[ctx: #32212]
en: Ended
it: Finita
