XBMC Addons - en to hu translation catalogue (45 entries)

[ctx: Addon Summary]
en: Get info for TV Shows Next Aired.
hu: Információ a sorozatok következő vetítési idejéről.

[ctx: Addon Description]
en: Get info for TV Shows Next Aired. You'll never miss one again.
hu: Információ a sorozatok következő vetítési idejéről. Soha nem marad le mégegyszer semmiről.

[ctx: #32000]
en: Display
hu: Képernyő

[ctx: #32001]
en: Thumbnail type
hu: Bélyegkép típus.

[ctx: #32002]
en: Download banners (Artwork Downloader required)
hu: Bannerek letöltése (Artwork letöltő szükséges)

[ctx: #32003]
en: Download logos (Artwork Downloader required)
hu: Legók letöltése (Artwork letöltő szükséges)

[ctx: #32004]
en: Enable background fanart
hu: Háttér Fanart engedélyezése

[ctx: #32005]
en: Enable 16:9 preview thumbs
hu: Előnézeti 16:9 bélyegképek engedélyezése

[ctx: #32006]
en: Download 16:9 preview thumbs (Artwork Downloader required)
hu: Előnézeti 16:9 bélyegképek letöltése (Artwork letöltő szükséges)

[ctx: #32007]
en: Update the TV information now
hu: TV információ azonnali frissítése

[ctx: #32008]
en: Download TV information:
hu: TV információ letöltése:

[ctx: #32009]
en: In the background every [N] hours
hu: A háttérben minden [N] órában

[ctx: #32010]
en: On entering the guide if data is over [N] hours old
hu: Műsorfüzet belépéskor ha az adat [N] órás

[ctx: #32011]
en: Download posters (Artwork Downloader required)
hu: Poszterek letöltése (Artwork letöltő szükséges)

[ctx: #32012]
en: **Reset all data** and update the TV information now
hu: **Adatok törlése** és a TV információ azonnali frissítése

[ctx: #32013]
en: Show All TV Shows for home screen (needs skin Support)
hu: Minden sorozat megjelenítése a főképernyőn (Felület támogatás szükséges)

[ctx: #32014]
en: Use day-of-week and month names in dates instead of just numbers (for a skin that needs help)
hu: Napok és hónapok nevének használata számok helyett (felszíneknek ahol szükséges)

[ctx: #32015]
en: Number of next-aired days to include in the TV Guide
hu: Következő rész vetítéséig a napok száma a Műsorfüzetben.

[ctx: #32016]
en: Start the TV Guide week based on Today instead of Monday
hu: Műsorfüzet hétkezdete a mai nap hétfő helyett.

[ctx: #32017]
en: Include Yesterday in the Today-style TV Guide
hu: A tegnapi nap megjelenítése a Ma stílusú műsorfüzetben.

[ctx: #32018]
en: Yesterday
hu: Tegnap

[ctx: #32019]
en: TV Guide
hu: GyorsMenü

[ctx: #32020]
en: Advanced Options:
hu: Haladó Beállítások:

[ctx: #32021]
en: Extra shows (TVDB ID numbers)
hu: Extra show-k (TVDB ID számok)

[ctx: #32022]
en: Omit shows (TVDB ID numbers)
hu: Kihagyott show-k (TVDB ID számok)

[ctx: #32023]
en: Ignore "Specials" (requires a reset)
hu: "Specials" kihagyása (újraindítás szükséges)

[ctx: #32024]
en: Search language on TVDB
hu: Nyelv keresése a TVDB-n

[ctx: #32101]
en: TV Show - Next Aired
hu: Sorozat - Következő Vetítés

[ctx: #32102]
en: Getting information...
hu: Információ szerzése....

[ctx: #32103]
en: CANCELLED
hu: MEGSZAKÍTVA

[ctx: #32104]
en: Operation cancelled by user.
hu: Művelet felhasználó által megszakítva.

[ctx: #32105]
en: ABORTED due to fetch failures
hu: MEGSZAKÍTVA legyűjtési hiba miatt

[ctx: #32106]
en: The update failed (we'll retry again later).
hu: A frissítés sikertelen (később újra megpróbáljuk)

[ctx: #32201]
en: Returning Series
hu: Visszatérő Sorozat

[ctx: #32202]
en: Cancelled/Ended
hu: Törülve/Végetért

[ctx: #32203]
en: TBD/On The Bubble
hu: Függőben/Döntés Alatt

[ctx: #32204]
en: In Development
hu: Készítés Alatt.

[ctx: #32205]
en: New Series
hu: Új Sorozat

[ctx: #32206]
en: Never Aired
hu: Soha Nem Vetített

[ctx: #32207]
en: Final Season
hu: Záró Évad

[ctx: #32208]
en: On Hiatus
hu: Kihagyás Alatt

[ctx: #32209]
en: Pilot Ordered
hu: Pilot Berendelve

[ctx: #32210]
en: Pilot Rejected
hu: Pilot Törölve

[ctx: #32211]
en: Cancelled
hu: Leállítva

[ctx: #32212]
en: Ended
hu: Befejezett
